EȘTI AICI:
Anunț pentru organizarea programului de internship „Mapping UVT 2022”

Data concursului: 14 septembrie, 2022
Ora concursului:
Locația concursului: Online

Domeniul de implementare a programului

  • Departamentul: Departamentul de Filosofie și Științe ale Comunicării
  • Biroul: Social Fabrics Research Lab
  • Funcția asimilată în domeniul de dezvoltare (debutant): Cercetare în științele comunicării
  • Număr de interni: 3 interni.

Perioada de desfășurare

  • 6 luni începând cu data de 19.09.2022
Detalii suplimentare

Procedura de selecție

  • Curriculum Vitae și scrisoare de intenție transmise la adresele de e-mail silvia.fierascu@e-uvt.ro și vanessa.dicso@e-uvt.ro;
  • Susținere interviu pentru persoanele selectate în baza criteriilor menționate anterior.

Calendarul de desfășurare a programului de internship

Nr.crt.   Termene (locul, data și ora)
1. Publicarea anunțului 05.09.2022
2. Perioada de înscriere 05.09.2022 - 09.09.2022
3. Selecția candidaților 12.09.2022 - 13.09.2022
4. Interviul 14.09.2022, online
5. Afișarea rezultatelor 15.09.2022
6. Începerea activității internilor 19.09.2022

Condiții contractuale

  • Programul de internship se desfăşoară în temeiul contractului de internship, cu respectarea activităţilor specifice stabilite în cadrul acestuia şi a regulamentelor interne aplicabile, sub directa coordonare a unui îndrumător.
  • Atribuţiile internului sunt prevăzute în fişa de internship, anexă la contractul de internship.
  • Durata timpului de muncă este de pana la 4 ore pe zi, respectiv de maximum 20 de ore pe săptămână şi se stabileşte prin contractul de internship.
  • Cuantumul indemnizaţiei pentru internship este de 1.782 lei/ lună/ intern pentru un program de 4 h/zi.
  • În cadrul programul de internship, internul poate participa la formele de pregătire desfăşurate în cadrul departamentului, după caz.
  • La finalizarea programului de internship se va efectua evaluarea activităţii internului conform prevederilor Legii 176/2018 și se va elibera acestuia certificat de internship.
  • Alte beneficii: mediu de lucru plăcut într-o echipă dinamică, posibilitatea de formare profesională și acumulare de experiență, posibilitatea de angajare.

Profilul studentului/Criterii de selecție:

  • Student la programe de licență sau master;
  • Cunoștințe teoretice și practice în știința rețelelor;
  • Cunoștințe de utilizare software de analiză în științe rețelelor, R și/sau Gephi;
  • Cunoștințe de dezvoltare organizațională constituie un avantaj.

Responsabilități generale ale internilor

  • Dezvoltare materiale de comunicare proiect cercetare analiza rețelelor;
  • Curățare și standardizare bază de date pentru analiză empirică;
  • Analiză statistică a datelor și rețelelor anonimizate;
  • Vizualizare de date;
  • Raportare analitică.