„10 PENTRU EDUCAȚIE!”, ediția a IX-a

A devenit o tradiție la UVT organizarea bianuală a evenimentului 10 PENTRU EDUCAȚIE! de către Departamentul de Științe ale educației, constituit ca un veritabil cadru colaborativ de dezvoltare profesională oferit profesorilor din mediul educațional preuniversitar.

10 PENTRU EDUCAȚIE!, ediția a IX-a, s-a desfășurat în perioada 18 – 22 Ianuarie 2021 și a  adus împreună peste 1000 de profesori, din 36 de județe ale țării și din Republica Moldova.

Cele 10 teme propuse de cele 10 ateliere au reprezentat tot atâtea contexte de dezbatere a unor tematici educaționale actuale, inovatoare și incitante.

Astfel, cinci ateliere au propus teme care au abordat realitatea educațională în contextul generat de COVID-19: „Educația în pandemie. Un leac de singurătate: Transdisciplinaritatea ca o promisiune”, „Educația specială în pandemie ca oportunitate de reinventare a practicilor educaționale și terapeutice”, „Utilizarea și integrarea pedagogică a resurselor educaționale deschise în activitatea didactică”, „Învățământul primar on-line – provocări  și competențe”, „Elemente practic-aplicative de educaţie incluzivă în învăţământul primar”.

Alte trei ateliere au configurat noi perspective educaționale, convergente unei viziuni inovatoare în educație: „Viitori educaționali – pregătirea educabililor pentru viitor”, „Metode de învățare activă a competenței de cetățenie democratică”, „Cercuri dialogice: Aplicații în comunități educaționale!

Preocuparea continuă pentru starea de bine a educabililor a generat alte două teme de dezbateri: „Prevenirea și managementul comportamentelor contra-agresive în clasa de elevi”, „Aspecte ale relaționării adult – copil în perioada educației timpurii”.

10 PENTRU EDUCAȚIE! a demonstrat prin cele două ediții desfășurate că reprezintă un bun exemplu de eveniment național sustenabil, menit să consolideze colaborarea dintre mediul educațional universitar și mediul educațional preuniversitar.