Adrian Papahagi – „Mai este Shakespeare contemporanul nostru?”

„A fi sau a nu fi: aceasta e întrebarea!”

Vă invităm să aflăm împreună răspunsul la întrebarea „𝗠𝗮𝗶 𝗲𝘀𝘁𝗲 𝗦𝗵𝗮𝗸𝗲𝘀𝗽𝗲𝗮𝗿𝗲 𝗰𝗼𝗻𝘁𝗲𝗺𝗽𝗼𝗿𝗮𝗻𝘂𝗹 𝗻𝗼𝘀𝘁𝗿𝘂?”, în cadrul unei noi conferințe ,,La UVT Cultura este Capitală’’ susținută de eseistul și filologul Adrian Papahagi.
Evenimentul va avea loc joi, 11 noiembrie, începând cu ora 18:00 și va fi transmis live pe pagina de Facebook a Universității de Vest din Timișoara.

————

Adrian Papahagi este licențiat în anglistică al Facultății de Filologie a Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca și al Universității Paris IV-Sorbonne. A fost elev străin al École Normale Supérieure (Paris) între 1997 și 2000. Deține un master în studii medievale la Universitatea Paris IV-Sorbonne și un doctorat în studii medievale („summa cum laude”) la aceeași universitate. A predat limba engleză veche la Universitatea Paris Sorbonne și la Institutul Catolic din Paris între anii 1999 și 2003. Actualmente este conferențiar la catedra de engleză a Facultății de Litere, la Universitatea „Babeș-Bolyai”. În 2007 a fondat la această universitate Centrul de Istoria Cărții și a Textelor (CODEX), care își propune valorificarea colecțiilor de manuscrise medievale din România. Între anii 1996-1997, a fost redactor-șef al revistei Echinox (Cluj), fiind co-director al editurii cu același nume între anii 1999 și 2005.