Bienala de fotografie – INTERFOTO 2021

De peste 10 ani la Timișoara se organizează Bienala de Fotografie INTERFOTO.

În ediția 2021 ne-am propus să ne adresăm în exclusivitate mediului academic din România și astfel au avut loc mai multe evenimente. În luna noiembrie la Facultatea de Arte și Design s-a desfășurat un workshop de fotografie analogică iar la Centrul Multifuncțional Bastion au expus studenții secției Arte plastice – Fotografie – videoprocesarea computerizată a imaginii. În decembrie a avut loc expoziția cadrelor didactice și a doctoranzilor Facultății de Arte și Design Timișoara din cadrul Universității de Vest Timișoara alături de profesori de la Facultatea de Design Arad, Universitatea de Arte și Design Cluj și Facultatea de Arte din Oradea.

A fost un prim eveniment prin care ne dorim să începem o lungă colaborare pentru promovarea fotografiei ca rezultat al cercetării academice.

„…O trăsătură constantă a expoziției a fost aria de interes a participanților, iar temele au variat, examinând atât latura academică a fotografiei cât și partea neconvențională. Însă noutatea acestei ediții rezidă din dialogul participanților din sfera academică a Facultăților de Arte din România, a căror perspective converg spre aceeași preocupare artistică: fotografia ca instrument de introspecție și mediu de comunicare. Ca în orice expoziție colectivă punctele de vedere sunt diferite, ilustrând subiectivitatea și creativitatea artiștilor în devenire, a alumnilor, a artiștilor ce utilizează fotografia ca exprimare vizuală sau a profesorilor de la Universitatea de Vest din Timișoara – Facultatea de Arte și Design, Universitatea Aurel Vlaicu din Arad – Facultatea de Design, Universitatea din Oradea – Facultatea de Arte, Universitatea de Artă și Design Cluj-Napoca – Facultatea de Arte Plastice. În schimb toate cadrele fotografice dau dovadă de rigoare și standard academic, fie prin tematică, subiect, discurs sau tehnică fotografică. Prin acest ansamblu de valori expoziția încurajează dialogul intercultural și interdisciplinar în sfera fotografiei ca rezultat tangibil al cercetării academice. Motivația organizatorilor constă tocmai în nevoia de a promova fotografia ca un proces de investigație artistică, având la bază informația științifică sau un mod de acțiune științific care să întărească și să completeze discursul artistic.

O privire asupra istoriei artei ne întărește crezul conform căruia fotografia este un instrument interdisciplinar utilizat de-a lungul timpului în domenii precum istoria, antropologia, medicina, astronomia, chimia, biologia, geografia și lista poate continua. Fotografia s-a născut din nevoie de a explora condiția umană și mai ales din nevoia personală de introspecție, facilitând înțelegerea realității indiferent de epocă. Prin menirea fotografiei de a oferi documente veridice prin conținut, ce generează analiză, dar și interpretare, acest domeniu depășește sfera interdisciplinară și atinge transdisciplinaritatea, însă ne face să uităm ca fotografia este o disciplină de sine stătătoare, independentă și insuficient explorată ca atare. Punțile pe care fotografia le stabilește între discipline au fost și sunt valorificate în continuare, însă metodologia de cercetare prin care fotografia ar putea deveni un panel de discuție la o conferință academică este prea puțin dezbătută în România.

În concluzie, Bienala Interfoto 2021 își propune să lărgească acest orizont al cunoașterii printr-un dialog onest, proiecte fotografice argumentate științific, prin fotografia ca artă, dar și ca rezultat al cercetării științifice pentru a contura o privire de ansamblu asupra acestui fenomen.” Dr. Claudia Bucsai

Odată cu aceste evenimente a fost lansat la Editura Universității de Vest din Timișoara și catalogul INTERFOTO ediția 2021 care cuprinde lucrări ale participanților.

Proiectul face parte din seria de evenimente La UVT Cultura este Capitală și a fost realizat cu sprijinul Universității de Vest Timișoara, cofinanțat de Consiliul Județean Timiș și în parteneriat cu Primăria Municipiului Timișoara.

Profesori coordonatori: Prof. Univ. Dr. Habil. Acea Stelian, Lector Univ. Dr. Gherman Ion, Lector Univ. Dr. Mădălin Mărienuț

Manager proiect ediția 2021: Lector Univ. Dr. Mădălin Mărienuț

Fondator INTERFOTO: Prof. Univ. Dr. Habil. Camil Mihăescu