Cadru didactic UVT, unul dintre eroii urbani ai Timișoarei

În luna decembrie, Piața Unirii din Timișoara devine locul în care se spun povești de bine ale unor oameni care mișcă lucrurile în comunitatea noastră. Este vorba despre instalația Eroi Urbani, o campanie inițiată de Ness România și implementată de Fundația Comunitară Timișoara. Pe site-ul https://www.eroiurbani.ro/, puteți citi mai multe despre cei șapte Eroi ai Timișoarei.

Eroi Urbani aduce în atenția comunității exemple de oameni care nu doar cred în schimbarea în bine, dar o și reprezintă, și își dedică fiecare zi unor activități care au un impact important pentru cei din jur. Cei șapte eroi urbani prezentați în instalația din Piața Unirii, activează în domenii diferite, de la social și umanitar, până la medical și educație. Eroii au fost aleși dintr-o listă de 29 de nominalizări, de către un juriu format din două jurnaliste, trei persoane din mediul business și o reprezentantă a Fundației Comunitare Timișoara.

Colega noastră, Dr. Silvia Fierăscu, este unul dintre cei șapte Eroi Urbani ai Timișoarei în 2021. Ea este cadru didactic la Facultatea de Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării la Universitatea de Vest din Timișoara și fondatoarea Social Fabrics Research Lab (FabLab). Este persoana care a introdus Știința Rețelelor în Timișoara și inspiră generații de studenți în domenii ”cutting edge” ale societății.

Social Fabrics Research Lab, laborator de cercetare, dezvoltare și inovare în științele sociale, găzduiește peste 50 de studenți activi. Din fiecare cohortă implicată anual, majoritatea își găsesc job-uri în domeniu datorită experienței practice de lucru la FabLab sau a oportunităților oferite.

Silvia lucrează în diverse proiecte internaționale, intersectoriale și interdisciplinare, și traduce probleme complexe în soluții analitice și software pentru dezvoltarea organizațională, managementul schimbării, o mai bună comunicare, bună guvernare, politici publice și impact social.

Silvia a scris cartea ”Redefining State Capture”, în care investighează cazul capturării statului prin instituționalizarea rețelelor de corupție în achizițiile publice. Prototipul de software în analiza riscurilor de corupție, dezvoltat de ea și echipa ei, propune modele analitice pentru creșterea competitivității și îmbunătățirea practicilor de cheltuire și investire a banilor publici.

Instalația Eroi Urbani va sta în Piața Unirii până în 10 ianuarie 2022 și dorește să ofere exemple prin care oricine se poate implica în bunul mers al comunității și poate deveni un erou urban. În Timișoara există multe ocazii în care orice persoană poate să fie de ajutor, fie prin intermediul unui ONG, fie printr-o campanie umanitară, sau chiar prin demararea propriului proiect.