Concert extraordinar de Ziua Culturii Naționale, susținut de Orchestra Facultății de Muzică și Teatru

Universitatea de Vest din Timişoara este mereu aproape de valorile artistice româneşti şi de promovarea culturii naţionale. În acest context, sâmbătă, 15 ianuarie, instituția noastră a celebrat Ziua Culturii Naţionale printr-un concert extraordinar de muzică simfonică românească, susţinut de Orchestra Facultăţii de Muzică şi Teatru, la Filarmonica de Stat „Banatul” din Timișoara. Difuzarea evenimentului a fost realizată în direct pe canalele TVR Timișoara și TVR 3.

Acest regal de muzică simfonică românească, oferit timișorenilor de către UVT, a fost înnobilat şi de prezenţa în postură solistică a maestrului Alexandru Tomescu, conferențiar universitar la Facultatea de Muzică şi Teatru, conducerea muzicală fiind realizată de lectorul universitar Sebastian Felea.

Acest concert a avut loc pentru prima dată într-o zi cu mare încărcătură simbolică, Ziua Națională a României, în capitala Italiei, țara în care se află una dintre cele mai mari comunități românești din diaspora, în prestigioasa sală „Petrassi” din „Auditorium Parco della Musica”.

„Concertul susținut în această zi specială de Orchestra Facultății de Muzică și Teatru din cadrul Universității de Vest din Timișoara a fost un prilej de a simți frumusețea culturii române, mereu diversă și îmbogățită de un spirit multietnic. Cei prezenți în sala de concerte a Filarmonicii „Banatul” au avut în față una dintre cele mai tinere orchestre din țară, fiind răsplătiți de energia și dăruirea acestor tineri, care au fost realmente impresionante. Concertul dedicat Zilei Culturii Naționale a fost evenimentul de debut din seria activităților culturale desfășurate sub egida „La UVT, Cultura e Capitală!” din acest anÎn Capitala noastră, nimic nu este mai important decât să fim uniți prin artă. Să fim, așadar, împreună, bucuroși și luminați de armonia muzicii!”,  a declarat rectorul UVT, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea.

Programul concertului a fost alcătuit din următoarele lucrări:

·      Marțian Negrea – Tarantella din Suita prin Munții Apuseni

·      George Enescu – Giga din Suita nr. 2 pentru orchestră în Do major, op. 20

– Balada pentru vioară și orchestră, op. 4a

·      Ciprian Porumbescu – Balada pentru vioară și orchestră