Concursuri online de interpretare, pentru elevii de liceu

Universitatea de Vest din Timișoara lansează permanent noi proiecte academice și de cercetare, care sunt concepute într-un format online, adaptat condițiilor de pandemie.

De această dată, Facultatea de Muzică și Teatru propune elevilor de liceu două concursuri de interpretare, care se vor desfășura online sau la distanță.

Concursul Național „Muzică Tradițională – Interpretare Instrumentală și Vocală, care va avea loc în perioada 12–16.04.2021, se află la prima ediție, fiind dedicat elevilor din licee vocaționale, clasele XI-a și XII-a (Liceu vocațional, Liceu cu profil uman, Școală Populară de Arte).

Categoriile deschise pentru desfășurarea concursului sunt:

• Cânt popular – muzică tradițională
  • Interpretare instrumentală
  • Instrumente cu coarde cu arcuș – vioară, braci, contrabas
  • Instrumente cu coarde lovite – țambal
  • Instrumente de suflat din alamă, din lemn cu ancie, tradiționale cu dop, nai, cimpoi
  • Instrumente cu clape: acordeon solo

Candidații sunt invitați să se înscrie prin trimiterea înregistrării și a formularului de înscriere pe adresa de e-mail concursmuzicatraditionala@e-uvt.ro, cu observația ca filmarea candidatului să aibă loc în mod obligatoriu cu un costum popular din zona de proveniență. Termenul limită de înscriere este 8.04.2021.

Concursul este organizat de Facultatea de Muzică și Teatru din cadrul Universității de Vest din Timișoara, în parteneriat cu Asociația pentru Cultură Bănățeană și cu sprijinul SoundCreation. Toate detaliile sunt disponibile pe pagina https://fmt.uvt.ro/concurs-muzica-traditionala/ .

Cel de-al doilea este Concursul Național de Flaut „inSuflu”, care se adresează tot elevilor de liceu și este structurat în două categorii: Categoria A (clasele XI-XII) și Categoria B (clasele IX-X). Pentru a participa, concurenții sunt invitați să trimită o înregistrare a repertoriului impus pentru fiecare categorie, prin transfer, la adresa concursinsuflu@e-uvt.ro, până la data de 5.03.2021.

Juriul, format din personalități cu recunoaștere internațională, va aprecia cunoașterea solidă a textului muzical, maturitatea artistică, calitățile tehnice și sonore ale fiecărui candidat și va acorda premiile conform acestor criterii.

Concursul este realizat cu sprijinul generos al partenerilor: Wiener Flötenwerkstatt, Asociația „Niște Oameni” și Euphonia Music Store. Detaliile repertoriale și ale premiilor se află prezentate pe pagina https://fmt.uvt.ro/insuflu/.