Conferință internațională online: “British and American Studies”, ediția a XXI-a

În perioada 12-14 mai 2022, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, prin colectivul de Limba și literatura engleză, organizează a XXI-a ediție a conferinței internaționale “British and American Studies”, în regim online.

Una dintre cele mai longevive conferințe organizate la Universitatea de Vest din Timișoara, manifestarea aduce împreună peste 120 de specialiști din țări precum Marea Britanie, Franța, Germania, Italia, Serbia, Ungaria, Lituania, Tunisia, Japonia, care își prezintă lucrările în secțiuni de literatură și cultură britanică și americană, lingvistică, studii de traducere și traductologie, didactica predării limbii engleze.

Ca în fiecare an, și anul acesta, conferința propune un număr de vorbitori în plen, personalități recunoscute în ariile de cercetare și profesionale pe care le reprezintă: prof. Andreas Jucker (University of Zürich), prof. Nicoleta Vasta (University of Udine), prof. Laurence Roussillon-Constanty (Université de Pau et des Pays de l’Adour), dr. Martin Will (președinte Advanced International Translation Network). În premieră, va avea loc un panel de dezbatere pe marginea a două cărți recent apărute, care s-au bucurat de o receptare entuziastă din partea publicului: Pia Brînzeu – „Fantomele lui Shakespeare” și George Volceanov – „Întoarcerea la Marele Will sau Reconsiderarea canonului shakespearian”.

Programul conferinței este disponibil la: https://bas.events.uvt.ro/