Dialog pe tema politicilor publice

În 27 noiembrie 2020, conf. univ. dr. Irina Diana Mădroane (Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, Departamentul de Limbi și Literaturi Moderne) a participat la masa rotundă „Romanian Diaspora in the UK and Romania’s image. Being ‘HERE’ and ‘THERE’”, organizată de Dr. Alina Dolea (Universitatea Bournemouth, Marea Britanie), în colaborare cu centrul de cercetare „Comparative Politics and Media Research” de la Universitatea Bournemouth și cu Institutul de Sociologie al Academiei Române.

Dezbaterea a reunit cercetători din domeniul imaginii de țară, al migrației și diasporei și al studiilor media, reprezentanți instituționali (Administrația Prezidențială, Guvernul României, Consulatul onorific al României la Winchester) și jurnaliști (Teleleu, Decât o Revistă). Participații au purtat un dialog despre comunitatea românilor migranți din Marea Britanie, problemele acestora, reprezentări ale migrației în spațiul public din țara de origine și de destinație, cu scopul de a identifica o agendă viitoare de cercetare și de intervenție în sfera politicilor publice.
Evenimentul s-a desfășurat online, pe platforma Zoom, fiind difuzat pe Facebook: