Eveniment unic în țară: „Ceremonia de absolvire a UVT”

În fiecare an, la mijlocul lunii iulie, universitatea noastră parcurge un moment deosebit, dedicându-și întreaga atenție și afecțiune tinerilor care încheie una dintre cele mai frumoase etape ale vieții, studenția la UVT.

De această dată, pentru Promoția 2020, momentul „Ceremoniei de absolvire a studenților UVT și de intrare în comunitatea de alumni” a fost cu atât mai special cu cât restricțiile impuse de situația actuală ne-au făcut pe toți să conștientizăm cât de importantă este de fapt apropierea și apartenența la o comunitate tânără și energică precum cea a Universității de Vest din Timișoara.

Astfel, respectând toate condițiile de siguranță, studenții din anul terminal de la toate facultățile UVT au trăit emoțiile absolvirii sâmbătă, 18 iulie, în cadrul unui eveniment unic în țară, care s-a desfășurat în Piața Libertății din Timișoara, dar și online pe platforma Zoom, în prezența Rectorului UVT, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea și a Decanilor facultăților. Cei care au dorit să împărtășească bucuria tinerilor absolvenți din confortul casei lor, au avut posibilitatea de a urmări evenimentul live, prin intermediul celor două platforme, YouTube și Facebook.

Tradiționalul flashmob organizat de către Facultatea de Educație Fizică și Sport, discursurile emoționante ale cadrelor didactice, premierea șefilor de promoție și memorabila aruncare a tocilor au fost urmate de concertul celor de la ALLOVER și Phaser, alături de care absolvenții noștri au marcat un nou pas spre cea mai bună variantă a lor.

Așadar, cu amintirea unei zile pline de emoții și bucurie, îi felicităm pe alumni UVT, pentru curajul, devotamentul și motivația de care au dat dovadă pe tot parcursul studenției, urându-le „Bun venit!” în noua lor familie: UVTerra.

Ca o comunitate închegată, partenerii noștri de încredere ne-au fost alături și de această dată. Astfel, mulțumim BCR, Flex – Romania, Nokia Timisoara Careers, Atos Romania, HELLA, Continental Romania, Primăriei Municipiului Timișoara, precum și partenerilor media TVR Timișoara și UVT TV pentru susținere și pentru că au făcut posibil acest moment special pentru noi și studenții noștri.

Suntem recunoscători că am reușit împreună, și în acest an atât de special, să oferim absolvenților 2020, aprecierea care li se cuvine, invitându-vă să vizionați, în link-ul atașat (http://tiny.cc/fgqjsz), galeria foto cu cele mai frumoase secvențe din cadrul Ceremoniei de Absolvire UVT 2020.