Expoziția de vizualizări de date, ConnecTM, se lansează la UVT

FabLab – Social Fabrics Research Lab și Facultatea de Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării lansează prima ediție a expoziției ”ConnecTM – Research Visualization Exhibition at UVT”, luni, 30 mai, de la ora 18:00, în holul central al Universității din Timișoara, Bd. Vasile Pârvan 4. Expoziția este publică, cu acces gratuit, și va fi on display în perioada 30 mai – 19 iunie.

Scopul proiectului este promovarea în comunitate a rezultatelor învățării studenților în Știința Rețelelor, Știința Datelor și Comunicare Publică pentru Community-Building.

Expoziția pune în valoare cele mai bune proiecte dezvoltate de studenți de la specializările Media Digitală, Comunicare și Relații Publice și Publicitate, anii I și III, din Cadrul Facultății de Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării, dar și de la alte specializări din cadrul UVT.

Proiectele conțin analize statistice din date originale și prin reutilizarea bazelor de date publice, precum și campanii de comunicare online, în parteneriat cu organizații locale, naționale și internaționale, sau pe cont propriu, pe teme diverse: analiza societății civile și a potențialului de colaborare și inovare, analiza unor cărți, seriale TV sau jocuri video, analiza comunicării pe Twitter sau a cheltuielilor publice, precum și mobilizarea publicului la donat sânge sau participarea la evenimente profesionale dedicate comunităților științifice și practicienilor.

ConnecTM include lansarea unei platforme digitale de explorare a proiectelor și profilurilor studenților, unui catalog de prezentare pentru angajatori și a expoziției fizice, cu planșe de data visualization din cele mai bune proiecte.

Proiectele sunt coordonate de către Lect. univ. dr. Silvia Fierăscu, în cadrul cursurilor Introducere în Știința Rețelelor, Analiza Datelor Digitale și Publicitate Online, cu ajutorul studentului Ianis Rușitoru și a partenerilor organizaționali implicați ca beneficiari: Fundația Comunitară Timișoara, Strategia de Smart City și Transformare Digitală a Timișoarei, Făgăraș Research Institute, Centrul de Transfuzie Sanguină Timișoara, ZenLand Massage Therapy, Maven7 Network Research Inc. și Women in Data Science Central and Eastern Europe, în anul academic 2021-2022.