Green UVT – centru pentru dezvoltare sustenabilă

Universitatea de Vest din Timișoara a înregistrat o nouă premieră, prin lansarea primului centru de sustenabilitate dintr-o universitate românească. Astfel, vineri, 25 septembrie 2020, în cadrul UVT, a avut loc lansarea Centrului de sustenabilitate Green UVT” în prezența conf. univ. dr. Mădălin Bunoiu – Prorector, prof. univ. dr. Petru Ștefea – Decan al Facultății de Economie și de Administrare a Afacerilor, dr. Vlad Petcu – Director general adjunct.

Centrul de sustenabilitate “Green UVT” este rezultatul implementării proiectului Erasmus+ Programme Key Action 2, Teaching and educating for Sustainability”, Nr. proiect: 2018-1-RO01-049253, manager de proiect Prof. univ. dr. Gabriela Mircea. Centrul de sustenabilitate își propune susținerea educației pentru aplicarea cerințelor dezvoltării sustenabile și inovarea metodelor de predare în acest scop; promovarea cercetării științifice în domeniul dezvoltării sustenabile; promovarea educației și cercetării multi și transdisciplinare; coagularea inițiativelor derulate în domeniul sustenabilității și aplicarea rezultatelor acestora; transferul către societate a rezultatelor educației și cercetării privind dezvoltarea sustenabilă.

Am fost onorați să avem în mijlocul nostru reprezentanți ai mediului educațional preuniversitar, inspectori de specialitate de la Inspectoratul Școlar Județean Timiș și numeroși profesori de la licee reprezentative din Timișoara (Colegiul Național „C.D. Loga”, Colegiul Național Bănățean, Colegiul Economic „F.S. Nitti”, etc.), cadre didactice ale Universității de Vest din Timișoara (reprezentanți din toate facultățile UVT) și ale Universității Politehnica din Timișoara, respectiv reprezentanți din partea Denkstatt Romania, Primăria Timișoara (Direcția de Mediu), Aquatim, Centrul Național pentru Producție și Consum Durabile, Environmental Innovative Technologies,Wipro Technologies și reprezentanți ai societății civile.

Dialogul constructiv, moderat în cadrul workshop-ului „Dimensiuni ale sustenabilității în secolul XXI” de către prof. univ. dr. Liliana Donath, s-a circumscris platformei de e-learning dezvoltate în cadrul proiectului și perspectivelor de colaborare între toți partenerii sociali interesați de problematica dezvoltării sustenabile.