Întâlnire de lucru ”European Network for Studies in Sport Sciences”

Facultatea de Educație Fizică și Sport, din cadrul Universității de Vest a organizat, în perioada 03.05-05.05.2022, întâlnirea de lucru din cadrul rețelei internaționale European Network for Studies in Sport Sciences (EN3S), la care au participat 12 parteneri din universitățile membre și cadrele didactice FEFS. În vederea facilitării accesului membrilor care nu putut efectua deplasarea această întâlnire s-a desfășurat în sistem hibrid.

În cadrul acestor sesiuni de lucru au avut loc discuții/dezbateri care au avut ca scop promovare mobilității studenților și a personalului academic și de cercetare în context european, planificarea și întreprinderea de proiecte și programe comune de cercetare în domeniul științei sportului și al mobilității sau al schimbului intercultural. De asemenea, în cadrul acestor workshop-uri au fost prezentate câteva teme de cercetare ale cadrelor didactice și studenților doctoranzi. Prin expunerea acestora s-a dorit atragerea parteneriatului internațional ce va fi concretizat prin scrierea și depunerea de proiecte de cercetare.