International Ocean Art Festival 2020

În perioada 15-20 August 2020 a avut loc a treia ediție a evenimentului International Ocean Art Festival 2020 pe tema Life – Ocean – National culture, cu susținerea Asian Federation of Arts, Culture and Sciences. „Evenimentul IOAF reprezintă o oportunitate extraordinară pentru noi și generațiile mai tinere de a înțelege mai bine importanța protejării Oceanului ca fundament al vieții, de a comunica și de a proiecta prin artă și design realitatea tristă de acum și, sperăm, o realitate mai bună de mâine. Cu toții ne confruntăm cu o adevărată schimbare de paradigmă în modalitățile de planificare a viitorului nostru, dezvoltarea durabilă devine o viziune asupra lumii și doresc și sper ca următoarele ediții ale IOAF să fie în atenția artiștilor pasionați și conștienți din întreaga lume.” – lect. univ. dr. Alexandru BUNII – curator asociat al evenimentului internațional IOAF 2020, Coreea de Sud.

În cadrul evenimentului expozițional au fost acordate o serie de premii și distincții. Astfel, cadrele didactice FAD și studenții înmatriculați pe specializarea Design (licență și master) au obținut:

Categoria IOAF International Mordern Art Exhibition Conch Award:

Gold Conch Award – lect. univ. dr.Alexandru BUNII

Bronze Conch Award – conf. univ. dr. Iosif MIHAILO

Bronze Conch Award – lect. univ. dr. Corina NANI

Special Award – conf. univ. dr. Valentina STEFANESCU

Special Award – lect. univ. dr. Silvia TRION

Special Award – lect. univ. dr. Eugenia Elena RIEMSCHNEIDER

Categoria IOAF International Students Art and Design Exhibition Starfish Award:

Silver Starfish Award – Cristian-Gabriel SPÎRLEA

Silver Starfish Award – Julia-Melinda TOTH

Bronze Starfish Award – Flavius Cornelius LAZA

Bronze Starfish Award – Raul-Alexandru COTOFANA

Special Award – Bianca CHIRIAC

Special Award – Livia Maria TOMESCU

Special Award – Maria Iulia BARBU
Special Award – Ana-Maria LEASĂ

Special Award – Alexandru Andrei Daniel BOGDAN

Special Award – Noemi – Alexandra FOCSA

Special Award – Deiana DAVID

Special Award – Adrian-Mihai POPESC
Special Award – Roxana Maria RĂULESCU

Special Award – Marijus MUSTA

Special Award – Silviu-Ioan BOTTNER

Special Award – Adina Diana PUSCAS

Colaborarea excelentă cu organizatorii evenimentului IOAF 2020 (Asian Federation of Arts, Culture and Sciences) a adus Facultății de Arte și Design din Timișoara (UVT) premiul BEST ORGANIZATION AWARD.

În urma selecției au expus peste 160 de designeri, artiști și studenți din SUA, Coreea, România, China, Italia, Germania, Franța, Mexic, Israel, Cuba, Austria, Canada, Spania, Olanda, Turcia, Tailanda etc. Studenții și cadrele didactice FAD (Facultatea de Arte și Design) au participat cu lucrări de artă și design (grafic, bijuterie, produs) și, la invitația CCCADD (Centrul de Creație și Cercetare în Artele Decorative și Design), au expus și elevi ai Liceului Teoretic Peciu Nou – Timiș care au obținut medalii de bronz și mențiuni.

Mai multe informații și imagini despre eveniment se găsesc pe

Lector univ. dr. Alexandru Bunii