„La UVT, Cultura este Capitală!”: noi prelegeri cu personalități internaționale

Așa cum ne-am obișnuit, la Universitatea de Vest din Timișoara prezența personalităților din cele mai variante domenii este o constantă. În această săptămână, în cadrul seriei de evenimente „La UVT, Cultura este capitală!”, sunt invitați în fața comunității academice prof. univ. dr. Noemi Marin și diplomatul Marius-Gabriel Lazurca.

Prof. dr. Noemi Marin, cadru didatic al School of Communication and Multimedia Studies (Florida Atlantic University) a activat în calitate de director al acestei instituții, a fost director al Peace Studies Program, fiind profesor asociat la Center for Women, Gender and Sexualities Studies, Center for Body, Mind, and Culture, și la Peace Justice and Human Rights University.

Cercetător prolific la nivel internațional, invitata se concentrează în general pe discursul comunist și postcomunist și pe societățile în tranziție. Este autoare și (co)editoare de cărți și publicații precum ”Rhetorics of 1989” (2015), ”After the Fall: Rhetoric in the Aftermath of Dissent in Post-Communist Times” (2007), ”Advances in the History of Rhetoric” (2009) ș.a.

A participat la peste 160 de conferințe competitive și a publicat peste 50 de articole academice în reviste de specialitate, cu peer-review, din Statele Unite, Franța, Italia, Polonia, Cehia, România, Bulgaria, Germania, Olanda. Din 2005, Dr. Marin este editor al International Journal of Literacy and Technology (literacyandtechnology.org). De-a lungul carierei, i s-au acordat o serie de premii prestigioase: Presidential Leadership Award (2010), Researcher/Creative Scholar of the Year Award (2009), Premiul de Excelență în cercetare și activitate creativă al School of Communication and Multimedia Studies, Florida Atlantic University (2020). Momentan, Dr. Marin lucrează la manuscrisul unei cărți referitoare la abordările teoretice ale discursului autoritar și implicarea publică.

La UVT va susține miercuri, 21 aprilie, prelegerea „Retorică și identitate: o incursiune în viața academică româno-americană”, moderată de conf. univ. dr. Cristina Chevereșan.

Cel de-al doilea invitat al acestei săptămâni, în cadrul seriei „La UVT, Cultura este capitală!”, este dl. Marius-Gabriel Lazurca, Ambasador al României în Mexic.

Născut la Timișoara, este Alumnus UVT, finalizând studiile Facultății de Litere ale universității noastre.

În 1993 a plecat la Paris, unde a început un parcurs marcat de licență, master și doctorat la Universitatea Sorbona. În anii care au urmat a publicat două cărți, a activat ca și cadru didactic la facultatea care l-a format și a decis, într-un final, să se îndrepte către domeniul administrației.

A devenit diplomat în 2006, după cinci ani petrecuți la Arad, în administrația publică locală, ca ambasador la Vatican, apoi ca șef al Misiunilor României de la Chișinău (2010-2016) și Budapesta (2016-2020).

În prezent este Ambasador al României în Mexic, iar în această calitate va vorbi comunității UVT despre „Cea mai frumoasă meserie”. Conferința online va avea loc vineri, 23 aprilie, va fi moderată de prof. univ. dr. Vasile Popovici.

Ambele prelegeri vor fi transmise LIVE pe pagina de Facebook a universității.