Lect. dr. Eliza Filimon, cadru didactic LIT, în deplasare pe Promenade de la Croisette, Cannes

În perioada 18-20 mai 2022 au avut loc la Cannes activități organizate de CICAE (International Confederation of Art Cinemas), asociație înființată în 1995, cu reprezentanți din peste 37 de țări. În calitate de reprezentantă a mediului academic, doamna lect. dr. Eliza Filimon a participat la Adunarea Generală Anuală alături de alți membri europeni ai asociației. Președintele CICAE, Christian Bräuer, a prezentat raportul de activitate aferent anului în curs.

Obiectivele pe termen scurt urmărite de CICAE includ revitalizarea ofertei de filme de artă în mediul european și stimularea participării active a publicului în contextul crizei sociale și financiare din ultimii doi ani. În perioada pandemiei cinematografele au fost închise conform regulilor stabilite în fiecare țară. Pierderile financiare reprezintă doar una dintre provocările cu care se confruntă toate cinematografele din Europa. Fiecare asociație sau cinematograf reprezentate în CICAE au prezentat statistici și strategii care au dat rezultate favorabile și merită promovate în continuare în vederea asigurării unei mai bune vizibilități la nivel national și international. CICAE se poziționează ferm în solidaritate cu Ucraina și condamnă violența provocată de invazia Ucrainei.

Au fost prezentate cele trei filme intrate în competiția pentru Lux Audience Award: FLEE (reg. Jonas Poher Rasmussen), GREAT FREEDOM (reg. Sebastian Meise) și QUO VADIS, AIDA? (reg. Jasmila Zbanic).

Doamna lect. dr. Eliza Filimon a avut ocazia să prezint activitățile UVT Media Hub și implicarea studenților LIT în proiecte de promovare a filmelor de calitate prin servicii de traducere și localizare pe care le coordonează.

Activitățile CICAE s-au desfășurat în paralel cu deschiderea celei de-a 75-a ediții a Festivalului de Film de la Cannes, astfel că reprezentanta Universității de Vest din Timișoara la acest eveniment a avut onoarea să participe la câteva evenimente importante, cu acreditare oficială:

• „Rendez-vous with Tom Cruise” –  interviu cu actorul Tom Cruise
  • Ceremonia de deschidere „La Semaine de la Critique”, cu participarea regizorului Jesse Eisenberg și a actorilor Julienne Moore și Finn Wolfhard, actorii din rolurile principale în filmul „When you finish saving the world”
  • Proiecție la Palais de Festivals – „Coupez!” (reg. M. Hazanavicius)

România este reprezentată în competiție de Cristian Mungiu care concurează pentru La Palme d’or  cu ultimul său film “R.M.N”, de Alexandru Belc care concurează la secțiunea Un Certain Regard cu lungmetrajul “Metronom” și de  Radu Jude, care îşi va prezenta scurt-metrajul “Potemkiniştii” în cadrul secţiunii „Quinzaine des réalisateurs”.

Lect. dr. Eliza Claudia Filimon