Mircea Mihăieș și Vasile Popovici – laureați ai Galei premiilor Uniunii Scriitorilor din România

Universitatea de Vest din Timișoara, prin profesorii săi minunați, marchează o binemeritată titularizare și premiere pe scena literară națională.

La Târgu Jiu, a avut loc decernarea premiilor Uniunii Scriitorilor din România, în cadrul deosebit al Teatrului „Elvira Godeanu”. Au fost decernate premiile Uniunii Scriitorilor din Romania pentru anul editorial 2021, o sărbătoare culturală specială, în acest an, pentru mai mulți scriitori și critici literari din Universitatea de Vest din Timișoara.

Marele premiu (premiul național) pentru întreaga operă a fost acordat pentru opera scriitorului Mircea Mihăieș, iar premiul pentru Cartea de critică, eseu și istorie literară i-a fost acordat scriitorului Vasile Popovici, pentru volumul Punctul sensibil. De la Mihai Eminescu la Mircea Cărtărescu. Premiul pentru Literatura în limbile minorităților naționale i-a fost acordat tot unui timișorean, lui Slavomir Gvozdenovici, pentru Гроница Севера (Febra Nordului).

Alături de aceștia, Ioan T. Morar a fost nominalizat la premiul pentru poezie. În plus, în cadrul comisiilor de jurizare ale USR s-au aflat alți doi timișoreni, Cristian Pătrășconiu și Marcel Tolcea.