#noseason READY TO WEAR 2020 – expoziție personală Sandra Chira

„Despre bucuria mea de a desena… o cămașă a lui, care e și jacheta mea, un tricou al lui, care e și rochia mea…”

Cea mai nouă colecție semnată de designerul vestimentar Sandra Chira, #noseason READY TO WEAR 2020,este despre relația dintre om și haina sa, fiind primul proiect mixt, womenswear/menswear al creatoarei. O colecție amplă, adaptabilă pentru orice anotimp, realizată preponderent din materiale naturale și reciclate, folosind o paletă cromatică neutră, cu griuri colorate. Colecția a putut fi văzută și admirată la Galeria de Artă Helios din Timișoara până în 27 iunie.

Sandra Chira a abordat teme legate de identitate în toate colecțiile lansate până în prezent, axându-se mai ales pe ce exprimă „imaginea noastră pentru ceilalți”. Artista spune că în ultima perioadă  a simțit din ce în ce mai pregnant că „pentru oamenii pe care îi admir, hainele sunt importante doar în măsura în care semnifică ceva și independent de contextul social în care acestea sunt plasate. Pentru ei, imaginea socială nu este o prioritate și devine calea prin care alegerile, inclusiv cele vestimentare, sunt mai autentice.”

Colecția #noseason READY TO WEAR 2020 este despre normalitatea vieții, fără artificii și mesaje filosofice. Este, după cum spune Sandra: „despre peisajele, ființele și locurile care pentru mine sunt bucurie. Despre cum se simte pe piele bumbacul fin sau pânza țesută în casă. Despre cutele și umbrele pe care o haină le face după ce o porți, după ce te îmbrățișează el sau după ce te trântești în iarbă.

Despre atemporalitatea rafinamentului cromatic și de textură, care rezistă în fața noilor tendințe eclectice. Despre bucuria mea de a desena… o cămașă a lui, care e și jacheta mea, un tricou al lui, care e și rochia mea.

Despre însemnătatea pe care o haină care te reprezintă cultural ți-o dă. Despre emoțiile pe care încercăm să le purtăm cu noi în obiecte, în cărți, telefoane, fotografii și pe care le purtăm și în haine, uitând măcar temporar de tipare și tendințe care ne standardizează imaginea.”

Sandra Chira este lector universitar doctor la Facultatea de Arte și Design din cadrul Universității de Vest Timișoara și membru stagiar al Uniunii Artiștilor Plastici din România, filiala Timișoara.

Brandul Sandra Chira speculează elemente de identitate locală, cu valoare atemporală, care răspund nevoii de individualizare socială. Creațiile Sandra Chira confirmă importanța autenticității imaginii, prin obiecte unicat, cu o atenție sporită acordată detaliilor.