PFC reprezentată la cea mai mare școală de vară în metode de cercetare socială

În perioada 20-24 iunie, Lect. Univ. Dr. Silvia Fierăscu de la Facultatea de Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării, a participat ca instructor invitat la cea mai mare școală de metode de cercetare socială din lume, la 1st Summer School in Social Science Research Methods (SSSRM 2022).

Evenimentul, organizat în premieră globală, de către Methods Excellence Network, în parteneriat cu Nijmegen School of Management și Universitatea Radboud din Olanda, a reunit peste 400 de participanți și a oferit peste 20 de cursuri interdisciplinare de metode de cercetare socială, de la cercetare fundamentală, la cercetare aplicată în științe politice, relații internaționale, științele comunicării, sociologie, dar și alte domenii academice și profesionale.

Dr. Fierăscu a predat cursul ”Applied Social Network Analysis”, unui grup interdisciplinar de doctoranzi, cercetăroi tineri și practitieni din șase țări, de la universități precum World Maritime University, Suedia, National Institute for Public Health and the Environment, Olanda, The Hebrew University of Jerusalem, Israel, sau Leiden University, Olanda. Dr. Fierăscu a fost asistată de Rafiazka Hilman, doctorandă la Central European University, Austria, în Network and Data Science, împreună cu care predă acest curs de mai bine de 3 ani.

”M-am simțit minunat să reprezint PFC, UVT și România la acest eveniment. A fost o premieră pentru noi și sper să continuăm să fim reprezentați și în anii următori. Am folosit această ocazie și pentru a iniția colaborări și parteneriate instituționale care să facă accesul studenților, doctoranzilor și cecretătorilor români la acest eveniment mai facil și la costuri cât mai mici. Cursul de Știința Rețelelor este unul dintre cele mai căutate la astfel de evenimente. Ce este nou în contextul acestei școli de vară, este că putem expune cercetători și practicieni din domenii ale științelor sociale complementare, reușind astfel să le împuternicim portofoliul lor de cunoștințe, competențe și abilități complexe, într-un mod unic, foarte apreciat de către participanți,” a declarant Dr. Silvia Fierăscu, instructor invitat la SSSRM 2022.