Primul webinar CCOC-UVT din acest semestu – „Comunicare eficientă: Tu știi să te faci ascultat?”

Și în acest an universitar, Centrul de Consiliere și Orientare în Carieră (CCOC-UVT) vine în sprijinul studenților UVT cu o serie de webinare care să faciliteze dezvoltarea personală.

Programul de webinare propus de CCOC-UVT are rolul de a oferi studenților UVT sprijin în adaptarea la mediul academic, în gestionarea resurselor pentru eficientizarea procesului de învățare, sprijin în procesul de autocunoaștere, de conștientizare și dezvoltare a abilităților intra- și interpersonale, dar și un suport în perfecționarea competențelor necesare intrării pe piața muncii.

Toate tematicile de webinare propuse de CCOC-UVT pentru acest semestru pot fi citite în ACEST DOCUMENT, iar calendarul acestora, pe săptămâni, este disponibil AICI.

Participarea la cel puțin 10 dintre webinarele organizate de CCOC-UVT pe parcursul unui an universitar permite obținerea a 0,75 puncte în procesul de acordare a locurilor de cazare în căminele UVT.

De asemenea, având în vedere contextul pandemic și consecințele pe care acesta le are în sfera socială atât pe termen scurt, cât și pe termen lung, CCOC-UVT a venit în sprijinul studenților și cu o gamă de activități de socializare care să faciliteze comunicarea dintre ei și colegii lor din universitate, activități care vor continua și pe parcursul acestui semestru.

Detaliile despre fiecare activitate, calendarul lor sau modalitatea de înscriere vor fi comunicate prin e-mail, prin intermediul adreselor de e-mail instituționale @e-uvt.ro, prin intermediul secțiunii Evenimente pentru studenți de pe site-ul UVT și prin intermediul paginii de Facebook CCOC-UVT.

Suplimentar atelierelor de dezvoltare personală și profesională, studenții UVT pot apela oricând și la serviciile de consiliere individuală oferite de CCOC-UVT – consiliere educațională și vocațională, consiliere în carieră sau consiliere în scop de optimizare personală – completând ACEST FORMULAR.

Primul webinar organizat de CCOC-UVT în acest semestru abordează tema comunicării eficiente și va avea loc joi, 03.03.2022, începând cu ora 14:40.

Webinarul „Comunicare eficientă: tu știi să te faci ascultat?

❓ Cum putem să ne facem auziți?

❓ Care sunt stilurile de comunicare care ne avantajează?

❓ Ce metode putem folosi ca să ne asigurăm că mesajul a ajuns la celălalt?

Provocăm studenții să își combată barierele, să descopere cum să vorbească mai bine cu cei din jur și cum să comunice ce au de spus mai ordonat, structurat și clar. Îi vom învăța cum să comunice astfel încât partenerul de discuție să fie cu ochii pe ei.

Haide să luați parte la o călătorie în care veți descoperi mai bine cum să fiți mai aproape de cei din jurul vostru prin comunicare!

Comunicarea ne ajută să ne exprimăm ideile și emoțiile. Prin comunicare, ne înțelegem atât gândurile și emoțiile noastre, cât și ale celor din jur. Ca un rezultat, dezvoltăm relații mai bune cu alți oameni, negociem, ne exprimăm pentru ca și celălalt să ne audă și ascultăm. Modul de comunicare cu alții, dar și cu noi înșine, ca un monolog interior, poate să ne influențeze calitatea vieții.

• Când? – Joi, 03.03.2022, începând cu ora 14:40
  • Unde? Webinarul va avea loc pe platforma Google Meet, iar înainte de a începe videoconferința participanții vor primi pe adresa de e-mail linkul de acces.
  • Formularul de înscriere este disponibil AICI.