Reper valoric și moral, prof. univ. dr. Werner Sollors intră în comunitatea academică a UVT

Ca universitate comprehensivă, Universitatea de Vest din Timișoara cultivă valorile umaniste, dar și pe cele ale științei, susține cercetarea și arta în toate formele ei de manifestare, promovează actul educațional de calitate și implicarea mediului academic în societatea căreia îi aparține, nu doar ca privitor, ci ca actor principal.

Joi, 26 mai, de la ora 11:00, în Amfiteatrul A01, UVT aduce o binemeritată recunoaștere unui nume important din domeniul studiilor literare și culturale americane, în persoana domnului Werner Sollors, profesor cu un parcurs profesional remarcabil, căruia i se va oferi titlul onorific de Doctor Honoris Causa Litterarum Humaniorum.

Dl. Werner Sollors a predat în unele dintre cele mai importante universități ale lumii: Columbia și Harvard. Începuturile activității sale stau sub semnul educației excepționale de care a beneficiat la Berlin, unde a absolvit și studiile doctorale, Summa Cum Laude. Beneficiar a numeroase burse și granturi, profesorul Sollors a știut să întoarcă spre generațiile mai tinere ceea ce a acumulat intelectual, devenind un profesor dedicat studenților și doctoranzilor săi, dar și un coleg extraordinar, care nu a ezitat niciodată să își sprijine colaboratorii în demersurile lor de cercetare.

Lista publicațiilor sale este impresionantă, recunoașterea prin citarea lor fiind incontestabilă. Premiile și distincțiile dobândite de-a lungul anilor confirmă apartenența sa la cercetarea internațională de elită. Toată activitatea sa este o dovadă a afinității pentru interdisciplinaritate și deschidere către societate, către comunitatea în care cercetătorul nu poate și nici nu își dorește să se izoleze de mediul în care activează.

Profesorul Sollors s-a dovedit extrem de generos în ceea ce privește sprijinul acordat Universității de Vest din Timișoara, pentru dezvoltarea programului de Studii Americane, și este un partener ideal pentru extinderea strategică a relațiilor UVT cu instituții de prestigiu din America de Nord.

Acordarea, de către Universitatea de Vest din Timişoara, a titlului de Doctor Honoris Causa Litterarum Humaniorum, Domnului Werner Sollors, reprezintă un act de recunoaștere a reperului valoric și moral oferit de Domnia Sa, precum și un moment de asumare de către universitatea noastră a responsabilității cultivării unei necesare culturi (auto)reflexive, care nu se ferește de dilemele actualității.