„Revenim la normalitate!” – Campanie UVT pentru responsabilitate socială pro-vaccinare

Universitatea de Vest din Timișoara își susține rolul de primă universitate comprehensivă a regiunii de vest, căutând să dezvolte, cu tenacitate, pe lângă performanțele din educație și cercetare, și preocupări din sfera responsabilității sociale și a implicării comunitare.

Întregul an 2020 a fost dominat de contradicții, necunoscute, temeri, dar și de provocări și noi riscuri asumate, în fața cărora comunitatea academică a Universității de Vest din Timișoara a reacționat cu multă energie, trecând cu bine prin una dintre cele mai neașteptate perioade ale evoluției sale.

După aproape un an de la declanșarea pandemiei Covid-19, rețelele științifice internaționale au reușit să elaboreze vaccinuri eficiente împotriva acestui virus, iar eforturile Comunității Europene, ale statului român, sunt vizibile, făcând posibilă vaccinarea împotriva SARS-Cov-2 și în România, chiar la finalul anului trecut.

Din păcate, slaba informare și incertitudinea conduc la o situație dezavantajoasă, în care segmente apreciabile din populația generală nu înțeleg eficiența demonstrată a vaccinării. Totuși, procentul reacțiilor pro-vaccinare în comunitatea academică a Universității de Vest din Timișoara este situat la o cotă foarte bună, peste 70% dintre angajați optând să fie cuprinși în campania de vaccinare pentru SARS-Cov-2.

Datorită acestei abordări pozitive față de vaccinare, exprimată fără dubii de către comunitatea academică a UVT, instituția își asumă responsabilitatea pe care o are în comunitatea locală și în societate promovând un categoric mesaj pro-vaccinare.

Astfel, începând din 20 ianuarie, prin canalele de comunicare Social Media și prin comunicarea online, UVT derulează campania  „Revenim la normalitate!”. Prima producție a acestei campanii, realizată de către studio-ul UVT-TV, cuprinde mesajul doamnei profesoare Adriana Babeți, scriitoare și editoare binecunoscută, premiată în 2020 cu titlul de Cavaler al Protecției Sănătății Publice, ca recunoaștere a implicării sale de excepție în promovarea măsurilor de siguranță împotriva pandemiei.

Rectorul UVT, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea, lansează un îndemn, în spiritul mesajului noii campanii pro-vaccinare: „Metodele învățământului online și-au dovedit limitele. Imunizarea colectivă este cea mai sigură soluție pentru revenirea în spațiile școlilor și universităților. Vaccinul pentru COVID-19 administrat în România este sigur. Și eu mă vaccinez!”.

Vă invităm să regăsiți în cadrul campaniei UVT pro-vaccinare personalități și reprezentanți ai partenerilor instituționali ai Universității de Vest din Timișoara, care au considerat necesar să transmită public un mesaj de încredere în știință, în instituțiile statului și în Comunitatea Europeană. Mulțumim partenerilor instituționali și distinșilor invitați care au devenit aliații de nădejde ai UVT în campania pro-vaccinare, alăturându-se din partea mediului preuniversitar timișorean, instituțiilor de cultură din oraș ori ca personalități artistice și literare, colegi și prieteni din organizații ale societății civile și din mediul nonguvernamental timișorean.