Schimb de experiență hibrid la Masteratul de Studii Americane

Pe data de 6 mai 2022, masteranzii în Studii Americane ai Facultății de Litere, Istorie și Teologie au avut ocazia de a o asculta conferențiind, prin intermediul Google Meet, pe dna Conf. Dr. Ludmila Martanovschi, coordonator al programului de Studii Americane de la Universitatea Ovidius din Constanța. Interesele de cercetare ale invitatei se îndreaptă către studii amero-indiene, studii ale migrației, ecocritică și ecofeminism, dramaturgie americană contemporană, studii ale frontierei și mobilității. A fost membră în boardul Romanian Association for American Studies între 2008 și 2016, iar actualmente este Secretar al MESEA (The Society for Multi-Ethnic Studies: Europe and the Americas).

La cursul de Literatură etnică americană al Prof. Dr. Cristina Chevereșan, aceasta a oferit studenților o prelegere extinsă pe tema Simon Ortiz: Memory, Storytelling, Acoma Pueblo Culture, care a completat la modul armonios cunoștințele deja acumulate în domeniu de participanți.

UVT

Fulbright Day@WUT 2024

V-ați gândit vreodată cum ar fi să studiați sau să vă desfășurați cercetarea în SUA? Acum, puteți afla mai multe despre această posibilitate, participând la

Mai multe »