Security Challenges in the Balkans

Cea mai importantă conferință internațională din vestul țării, care dezbate provocările clasice și emergente de securitate din regiunea Balcanilor, a avut loc în data de 3 noiembrie la UVT.

În parteneriat cu New Strategy Center, Universitatea de Vest din Timișoara a organizat cea de-a patra ediție a ”Security Challenges in the Balkans”, care s-a bucurat de prezența oficialităților și reprezentanților mediilor academice din România, Italia, SUA, Bulgaria, Franța, UK, Croația, Serbia, Polonia și Turcia.

Ca urmare a restricțiilor sanitare impuse, conferința anuală a avut loc online într-un cadru special, cu un număr limitat de participanți prezenți față în față. Diplomați și specialiști de cel mai înalt rang au analizat în mediul virtual provocările în materie de securitate din zona Balcanilor și nu numai.

Rectorul Universității de Vest din Timișoara, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea, a susținut cuvântul de deschidere, declarând: „Nu este întâmplător faptul că această conferință de securitate, unică prin amploare și specific, astăzi la a patra ediție are loc la UVT. Preocuparea comunităţii academice din UVT, dedicată formării unei culturi de securitate moderne, care a cunoscut de-a lungul ultimilor ani mai multe forme, inclusiv prin dezvoltarea programului masteral de Studii de Securitate Globală, a condus la acreditarea universităţii noastre ca furnizor de programe educaţionale de formare în studii de securitate, destinate specialiştilor UE. UVT a obținut anul acesta statutul de membră a Colegiului European de Securitate şi Apărare (CESA) al Uniunii Europene (UE), în cadrul căruia va participa, prin componente educaţionale, la dezvoltarea resurselor umane din UE, urmare a proiectelor strategice derulate şi a orientării structurale către dezvoltarea culturii de securitate în mediul academic.

Zona noastră, multiculturală prin tradiție și europeană prin vocație, zona Banatului, această parte a culturii europene, este un pivot strategic în proiecțiile de securitate ale UE și NATO și considerăm vitală implicarea mediului universitar în promovarea tuturor instrumentelor care pot contribui la conservarea securității în Balcani”.

În deschiderea evenimentului, alături de membri ai conducerii UVT, s-a aflat Primarul Timișoarei, dl. Dominic Fritz, împreună cu reprezentanți ai autorităților locale precum noul Prefect de Timiș, d-na. Liliana Oneț și Președintele Consiliului Județean Timiș, dl. Alin Nica.

Lucrările din primul panel au fost dedicate temei securității în perioada crizei pandemice, lucrări moderate de domnul Laurențiu Ștefan, consilier prezidențial și profesor asociat la UVT. Au avut intervenții și doamna Simona Cojocaru, Secretar de Stat în cadrul Ministerului Apărării Naționale, E.S. Dl. Ambasador Sergiu Celac, E.S. Dl. Ambasador Lazăr Comănescu și E.S. Dl. Ambasador George Bologan.

Au urmat alte trei paneluri de specialitate, dedicate locului Balcanilor în geopolitica globală, amenințărilor și vulnerabilităților din perioada pandemiei, proiecțiilor post-pandemie și dimensiunilor aparținând conflictului hibrid dezvoltat prin infodemie.

Regiunea Balcanilor rămâne un spațiu important pentru securitatea europeană, provocările cu care se confruntă zona intensificându-se în ultimii ani, cu atât mai mult cu cât a intervenit și noul context al crizei pandemice. UVT și New Strategy Center au organizat această dezbatere internațională aici, la Timișoara, pentru a sublinia legăturile istorice ale capitalei Banatului și pentru a evidenția faptul că Balcanii reprezintă o zonă vitală pentru securitatea României.