Sfârșit de an activ, la FMT

Luna decembrie a însemnat la Facultatea de Muzică și Teatru dialoguri cu specialiști din branșa artistică și pedagogică, precum și difuzarea de spectacole.

La începutul lunii decembrie a avut loc conferința, urmată de un dialog cu profesorii Facultății de Muzică și Teatru, a dnei Prof. univ. dr. Violeta Dinescu de la Universitatea „Carl von Ossietzky” din Oldenburg, Germania, titlul conferinței fiind: ”Interpretare, Imaginație și Improvizație – concepte pentru cultivarea creativității muzicale. Model creat și aplicat în diverse contexte în Universitatea „Carl von Ossietzky” din Oldenburg”. Acest eveniment s-a derulat în cadrul proiectului de internaționalizare al UVT ”West University of Timișoara – Diaspora Guest Lectures / Workshops”.

În 16 decembrie, în cadrul „Zilei de teatru Diogene Bihoi” organizate de Teatrul Studențesc Thespis, a avut loc un workshop de Stand-up comedy, cu Patricia Nedelea, prima actriță a genului în România (în 2009 HBO producea și primul serial de stand-up difuzat în România, având-o și pe ea ca protagonistă). Au participat studenții specializărilor de Actorie, română și germană, într-un mod interactiv și folositor pentru dezvoltarea lor artistică.

În seria conferințelor SAS-UVT „Future & Science”, pe 17 decembrie a avut loc conferința „Realitate și ideal în teatrul liric” avându-l ca invitat pe dl. Cristian Rudic, artist liric și manager al Operei Naționale Române din Timișoara, evenimentul fiind moderat de prodecanul Facultății de Muzică și Teatru, lect. univ. dr. Adrian Korek. Transmisiunea live a avut loc pe pagina de facebook a Universității de Vest, iar înregistrarea poate fi încă regăsită pe aceeași pagină – https://www.facebook.com/uvtromania .

Spectacolul FMT „România: Revoluția 1989”, operă în două acte, muzica și libretul de Aaron Garber, care a avut premiera absolută pe scena Operei Naționale din Timișoara, în 15 decembrie 2019,  fiind singura creație și montare scenică despre Revoluția din 1989, a fost difuzat în data de 15.12.2020 pe TVR Timișoara. Momente reprezentative din spectacol au fost proiectate și în încheierea Galei Excelenței Bănățene, din 19 decembrie 2020.

Spectacolul „România: Revoluția 1989” este expresia forței artistice a Facultății de Muzică și Teatru, având o implicare de peste 150 de studenți, iar, cu excepția tenorului american William Scott, care l-a interpretat pe Nicolae Ceaușescu, soliștii sunt profesorii și studenții F.M.T., în regia asist. univ. drd. Nicolae-Mihai Brânzeu, dirijor lect. univ. dr. Sebastian Felea, Maestru Cor lect.univ.dr. Darius Divian Iordănescu.

În așteptarea noului an, mai darnic, sperăm, cu ocaziile de întâlnire directă cu publicul, să nu uităm de aforismul lui Friedrich Nietzsche „Fără muzică, viața ar putea fi doar o eroare”.