Știință și experimente trăsnite la „Noaptea Cercetătorilor”

La Universitatea de Vest din Timișoara, pe 27 noiembrie, Noaptea Cercetătorilor Europeni a încântat publicul cu știință, prin experimente trăsnite, fenomene curioase, imagini din culisele cercetării, conferinţe captivante, jocuri și concursuri cu premii atrăgătoare, participarea la toate activitățile fiind gratuită.

Organizat anual, în aceeași zi, în peste 350 de orașe europene, pentru a sărbători cunoașterea, descoperirile și beneficiile cercetării, acest eveniment este finanțat de către Uniunea Europeană, prin programul Orizont 2020, câștigat anul acesta de către un consorțiu format din 15 Universități și Institute de cercetare de prestigiu din România, împreună cu Universitatea de Vest din Timișoara prin Facultatea de Fizică.

Intitulată sugestiv DOREMI-RO, această ediție a făcut parte din seria de activități dedicate Anului Internațional al Sunetului, o initiațivă globală gândită în scopul stimulării înţelegerii rolului important pe care îl joacă sunetul în toate aspectele societăţii, de la știința sunetului și tehnologiile conexe, până la vorbire, muzică și sunete creative.

La nivelul Uniunii Europene, Noaptea Cercetătorilor Europeni se înscrie în seria Acțiunilor Marie Sklodowska-Curie din proiectul cadru Horizon 2020. Promovat de Comisia Europeană, în România proiectul DOREMI-RO este coordonat de Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și se va organiza simultan în peste 30 de orașe, dintre care menționăm  și Timișoara, București, Cluj-Napoca, Constanța, Craiova, Iași, Sibiu, Suceava.

La Timișoara, evenimentul „Noaptea cercetătorilor” a fost organizat de Facultatea de Fizică a UVT, cu sprijinul Departamentului pentru Relația cu Mediul Preuniversitar, Departamentului de Comunicare, Imagine și Marketing Instituțional, în parteneriat cu ExperimentariumTM, Facultatea de Chimie, Biologie și Geografie, Facultatea de Educație Fizică și Sport și Facultatea de Muzică și Teatru. Parteneri media al evenimentului au fost UVT-TV și TVR Timișoara.

Anul acesta, invitați de onoare ai Universității de Vest au fost Dumitru Prunariu, primul roman cosmonaut, Președinte onorific al Agenției Spațiale Române, Marius-Ioan Piso, Președinte al Agenției Spațiale Române – ambii fiind Doctor Honoris Causa ai  Universității de Vest din Timișoara, precum și reprezentanții Centrului de Cercetări ELI-NP, București, Măgurele.

Programul a fost susținut de cercetători, inventatori și exploratori într-un mod interactiv, educativ și distractiv și s-a adresat minților curioase de toate vârstele. Într-un context deosebit, anul acesta evenimentele s-au desfășurat online, între orele 15:00 – 21:00.

Cercetarea nu intră în izolare în 2020, astfel că și pentru programul acestei ediții, echipe de cercetare, organizații și companii au pregătit activități dedicate publicului, dintre care menționăm: Deschiderea oficială, în care Rectorul UVT, prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea, a adresat un mesaj de bun venit participanților, Momentul muzical al studenților de la Facultatea de Muzică, Prelegeri ale unor personalități științifice din România (Dumitru Prunariu, Marius-Ioan Piso, Ioan Dăncus, Cătălin Ticos), Prezentări din partea Facultăților UVT (Facultatea de Chimie, Biologie, Geografie, Facultatea de Educație Fizică și Sport), SCIENCE CAFÉ-uri cu specialiști de la Facultatea de Fizică (Dumitru Vulcanov, Daniel Vizman, Paul Gravila), Premierea concursului de eseu, desen şi fotografie cu tematică ştiinţifică, dar și Tombola cu premii.

Evenimentul a putut fi urmărit online în data de 27 noiembrie, de la ora 15:00, pe stream-ul: https://stream.meet.google.com/stream/db686ff3-1c8c-4daa-83dc-f11336ede087?fbclid=IwAR0sKL6ZTnyqYc7qHdH8g_asrQ0ey2a9vblxyWjXOjbKi5ArRILR43pyKrQ