Student UVT, premiat la Concursul Național de Contrabas Performant

Lolici Goran Dejan, student al Facultății de Muzică și Teatru a UVT, care urmează cursurile din programul de studii „Interpretare Muzicală – Instrumente” (contrabas), clasa domnului Prof. Ion Lăcătuș, a câștigat premiul al doilea (în condițiile în care premiul întâi nu s-a acordat), la Concursul Național de Contrabas Performant, organizat de Universitatea Naţională de Muzică București.

Concursul Național de Contrabas Performant a urmărit coagularea comunității de contrabasiști profesioniști din România, prin (re)activarea legăturilor dintre mentori și discipoli pe traseul: elev / student – profesor – artist instrumentist.

Cultura instituțională promovată de comunitatea UVT asigură o deschidere amplă spre susținerea elitelor, promovând legătura esențială dintre calitatea instrumentelor pe care studiază studenții Facultăţii de Muzică şi Teatru şi amplitudinea performanţelor artistice obținute. Universitatea de Vest din Timișoara dezvoltă un program amplu de achiziție de instrumente, dar și o strategie de cooptare a muzicienilor recunoscuți pentru realizarea mentoratului muzical, confirmând întreaga abordare academică din comunitatea UVT, exprimată printr-o sintagmă deja consacrată – „La UVT, Cultura este Capitală!“.

INFO: interpretarea solistică realizată de studentul Lolici Goran Dejan poate fi audiată AICI.