Student UVT premiat la Conferința Internațională a studenților „CERC” 2021

Conferința Internațională a studenților ”CERC” 2021 a fost organizată de Academia Tehnică Militară “Ferdinand I”  în perioada 22-24 aprilie 2021, în parteneriat cu Universitatea „Politehnica” din București, România, IUT “Paul Sabatier” din Toulouse, Franța, Universitatea Militară de Tehnologie din Varșovia, Polonia, Universitatea Națională Militară “Vasil Levski” Veliko Tarnovo, Bulgaria. Evenimentul s-a desfășurat online și a inclus domenii de specializare precum: Robotică, Armament, Management, Matematică și inginerie, Fizică, Limba engleză, Limba franceză și Comunicare interculturală.

Din comitet au făcut parte: Brigadier General Prof. Eng. Iulian-Constantin Vizitiu, PhD – MTA București, CPT. CDR. Assoc. Prof. Eng. Cristian-Emil Moldoveanu, PhD – MTA București, COL. Eng. Mariusz Gontarczyk, PhD – MUT Varșovia, Polonia, COL. Asoc. Prof. Eng. Dilyan Dimitrov, PhD  – NMU Shumen, Bulgaria, Asoc. Prof. Antonela Toma, PhD – UPB București, Asoc. Prof. Eng. Bérangère Lartigue, PhD  – IUT Toulouse, Franța.

În panel, pentru limba engleză au fost prezente Ast. Prof. Elena-Raluca Constantin, PhD – MTA București, Romania și Ast. Prof. Adela Catană, PhD – MTA București. La secțiunea de limba engleză Universitatea de Vest din Timișoara, prin Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, a fost reprezentată de Oana Condurache, studentă în anul I la masteratul de Studii Americane. Studenta Universității de Vest din Timișoara a obținut premiul al III-lea pentru lucrarea cu titlul Literature – The intersectional Subject Matter for Teaching English grammar and Vocabulary.