Studenții UVT – invitați să evalueze activitățile didactice aferente semestrului I al anului universitar 2020-2021 până în data de 16 ianuarie 2021

Începând din data de 5 ianuarie 2021 și până în data de 16 ianuarie 2021, studenții Universității de Vest din Timișoara au ocazia să evalueze toate cadrele didactice cu care au colaborat pe parcursul acestui semestru la cursuri, seminare sau laboratoare.

Evaluarea cadrelor didactice de către studenți se face accesând platforma e-learning, autentificându-se cu adresa de e-mail instituțională (e-uvt.ro). După autentificare, pe prima pagină (butonul „Pagina mea” din stânga sus) se poate accesa butonul „Evaluarea cadrelor didactice de către studenți” din partea dreaptă a ecranului (butonul cu imaginea unei broaște țestoase).

Chiar dacă pe platformă studenții se vor autentifica cu credențialele contului instituțional și parola personală, evaluarea cadrelor didactice de către studenți este 100% anonimă, răspunsurile fiind criptate în așa fel încât să nu poată fi identificați autorii răspunsurilor, astfel aceștia sunt încurajați să răspundă cât mai sincer tuturor întrebărilor din chestionar.

Scopul evaluării cadrelor didactice de către studenți este de a colecta opiniile și feedbackul studenților cu privire la procesul educațional pe care l-au parcurs în acest semestru, în vederea îmbunătățirii activității cadrelor didactice și a serviciilor educaționale oferite de Universitatea de Vest din Timișoara.

Toți studenții trebuie să acceseze platforma de evaluare a cadrelor didactice, în mod obligatoriu, și să opteze pentru a efectua sau nu evaluarea cadrelor didactice cu care au colaborat în semestrul I al anului universitar 2020-2021.

Dacă se optează pentru a efectua evaluarea cadrelor didactice, studenții au ocazia să acorde o notă generală de la 1 la 10 pentru fiecare curs, seminar și laborator pe care l-au parcurs în acest semestru. De asemenea, după ce au acordat nota generală, aceștia au ocazia de a lăsa un comentariu general sau o recomandare cu privire la desfășurarea activităților didactice aferente disciplinei evaluate și/sau pentru prestația cadrului didactic evaluat.

Suplimentar, după ce au acordat o notă generală, există opțiunea de a efectua o evaluare în profunzime a fiecărei discipline parcurse, ținând cont de 12 criterii distincte (trei dintre acestea fiind special formulate pentru a reflecta modul de desfășurare a activităților didactice în perioada de desfășurare în regim online a acestora, pentru a avea o imagine cât mai relevantă despre procesul educațional din această perioadă) care se pot evalua tot cu note de la 1 la 10, accesând butonul „Evaluează” din dreptul fiecărei discipline

În cazul în care studenții întâmpină dificultăți în procesul de evaluare sau identifică erori în formular, sunt încurajați să utilizeze butonul de „Ajutor” din partea de sus a paginii de evaluare.

Universitatea de Vest din Timișoara încurajează studenții să efectueze evaluări complete și cât mai detaliate pentru toate activitățile didactice la care au participat în acest semestru! Doar colectând opiniile studenților și colaborând cu aceștia vom putea îmbunătăți calitatea procesului educațional din UVT!