Studenții UVT sunt invitați la webinarul „Intelingență emoțională – Comunică cu emoțiile tale”

Echipa Centrului de Consiliere și Orientare în Carieră (CCOC) din UVT invită studenții UVT la webinarul ,,Inteligența emoțională – comunică cu emoțiile tale’’, care va avea loc în data de 26 noiembrie 2021, începând cu ora 14:40, pe platforma Google Meet.

CCOC-UVT lansează studenților o invitație la cunoașterea de sine prin intermediul inteligenței emoționale, un concept elaborat de Peter Salovey și John D. Mayer și descris ca o formă de inteligență socială. Aceasta a fost popularizată prin cartea lui Daniel Goleman, ,,Inteligența emoțională’’, acum fiind văzută ca una dintre abilitățile necesare pieței muncii ale viitorului.

Inteligența emoțională este construită în jurul a două instanțe, noi și ceilalți – noi, prin identificarea, înțelegerea și gestionarea propriilor emoții și ceilalți, prin identificarea și înțelegerea emoțiilor persoanelor cu care interacționăm.

Așadar, consilierii CCOC doresc, prin intermediul acestui webinar, să ajute studenții să facă primul pas în înțelegerea emoțiilor proprii.

Studenții care participă la acest webinar vor afla mai multe despre:

• Cum să-și identifice emoțiile;
  • Ce încearcă să le comunice emoțiile;
  • Cum să-și gestionez mai bine emoțiile.

Înscrierea se realizează prin completarea ACESTUI FORMULAR.