Trei echipe UVT, în finala Innovation Labs 2021

Innovation Labs 2021 Demo Day este programul de pre-accelerare pentru startup-uri de tehnologie din România, în cadrul căruia tinerii pasionați de tehnologie și inovare digitală își pot transforma ideile în realitate.

Pe 19 octombrie va avea loc finala acestei competiții, într-un eveniment LIVE în care vizionari din toată România își vor prezenta ideile.

Anul acesta, în urma programului de șapte luni de mentorat, 20 de echipe s-au calificat în finală. Dintre acestea fac parte atât studenți actuali, cât și alumni ai UVT, organizați în trei echipe, astfel:

1. Echipa CleverEat:

• Marius Pascu – fost student la ciclul Licență în cadrul FEAA (specializarea Marketing), în prezent student FEAA la Master la (Marketing Strategic și Marketing Digital)
  • Rareș Mara – fost student la ciclul Licență în cadrul FEAA (specializarea Marketing), în prezent student în Danemarca la Master (Brand Management și Comunicare)
  • Begüm Yüzgülen – studentă masterandă la Facultatea de Matematică și Informatică (Artificial Intelligence and Distributed Computing).

2. Echipa QToggle:

• Butunoi Bogdan – fost student la ciclul Licență în cadrul FMI

3. Echipa VBoard:

• Mazilu Marius – fost student la ciclul Licență în cadrul FMI

Organizat în România de către Tech Lounge, Innovation Labs are ca misiune dezvoltarea noilor generații de tineri antreprenori. În cei nouă ani de activitate, acest program a ajutat peste 2000 de tineri antreprenori să materializeze peste 350 de idei de start-up-uri pe piața din România.