UVT organizează cea de-a treizecea ediţie a ”European Conference on Information Systems” (ECIS)

Digitalizarea schimbă deja Europa și întreaga lume. De deciziile strategice luate astăzi depinde dacă îi putem valorifica sau nu oportunitățile pentru a promova prosperitatea, bunăstarea umană și sustenabilitatea. Vor lucra țările împreună pentru a îmbrățișa aceste oportunități sau vor lăsa această șansă să treacă? Depășirea diviziunilor istorice și acționarea solidarității unite într-o Europă prosperă este singura cale. În calitate de lideri în domeniul digital, cercetătorii din domeniul sistemelor informaționale au de jucat un rol cheie și responsabilitatea de a acționa ca un motor pentru ca tranziția digitală să se întâmple într-un ritm suficient de rapid pentru ca Europa să rămână competitivă într-o lume care se digitalizează rapid. Digitalizarea în societățile unite înseamnă a aduce oamenii împreună, a avea o viață mai bună și un viitor luminos. Împreună putem construi societăți colectiv incluzive, inovatoare și capabile să se adapteze provocărilor societale masive ale secolului 21.

ECIS 2022 va reuni 370 de cercetători din domeniul sistemelor informaționale din ţările Europei și nu numai, fie ei profesori cu reputație sau tineri studenți doctoranzi. Această reputată conferință sub egida Association for Information Systems (AIS), aflată la a 30-a ediție, este doar a doua oară organizată în Europa de Est după Gdańsk, Polonia, în 2002.

Tematica conferinței fiind una complexă, programul se va derula pe parcursul a cinci zile, între 20 și 25 iunie 2022, în formatul specific conferințelor de acest calibru patronate de către AIS: workshop-uri premergătoare, 25 secțiuni tematice derulate în paralel, paneluri și alte întâlniri specifice. De menționat si organizarea în perioada 18-21 iunie a unei secțiuni speciale dedicată tinerilor doctoranzi (Doctoral Consortium) care este în desfășurare în cadrul minunat al Banatului montan la Sasca Montană.

Timișoara este orașul premierelor, ceea ce îl face și mai interesant pentru premiera organizării prestigioasei ECIS în România. Organizând acest prestigios eveniment, Universitatea de Vest aduce laolaltă cercetătorii din domeniul sistemelor informaționale din țările Europei, precum și din întreaga lume, într-o experiență unică și memorabilă.