Webinar pentru elevi: „Cum îmi aleg programul de studii potrivit carierei pe care îmi doresc să o urmez?”

Centrul de Consiliere și Orientare în Carieră (CCOC) din cadrul Universității de Vest din Timișoara (UVT) felicită absolvenții examenului de bacalaureat pentru promovarea acestuia și îi invită la ultimul webinar din seria dedicată dezvoltării personale și profesionale a elevilor, în care va fi pusă sub analiză întrebarea „Cum îmi aleg programul de studii potrivit carierei pe care îmi doresc să o urmez?”.

CCOC-UVT își propune să vină în sprijinul elevilor în procesul de identificare a programelor de studii potrivite, în procesul de înțelegere a valorilor și intereselor profesionale și a modului în care acestea se pot corela cu tipul de personalitate, fiind abordați și pașii decizionali necesari pentru o alegere asumată și informată.

De asemenea, pentru elevii care doresc să aplice la facultățile din cadrul Universității de Vest din Timișoara, la finalul webinarului va avea loc o sesiune de Q & A cu privire la modalitățile de admitere și specificitatea fiecărui program de studii, unde pot lansa toate nedumeririle pe care doresc să și le clarifice.

Webinarul „Cum îmi aleg programul de studii potrivit carierei pe care îmi doresc să o urmez?”, se va desfășura vineri, 9 iulie 2021, începând cu ora 14:00, pe platforma Google Meet

Înscrierea se realizează prin completarea ACESTUI FORMULAR până în data de 09 iulie 2021, ora 12:00, iar detaliile de conectare vă vor fi transmise printr-un e-mail.

Procesul de admitere la Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) deja a început, platforma online de admitere fiind disponibilă pentru depunerea dosarelor. Toate detaliile despre procesul de înscriere sunt disponibile pe site-ul https://admitere.uvt.ro/, iar orice alte neclarități pot fi lămurite printr-un e-mail la adresa admitere@e-uvt.ro.

Totodată, pe întreaga perioadă de desfășurare a procesului de admitere la UVT, aspiranții la studii universitare pot beneficia de servicii de consiliere gratuită, în cazul în care sunt indeciși cu privire la programul de studii pe care doresc să-l urmeze. Candidații pot utiliza platforma de consiliere psiho-vocațională YTM pentru a completa un test de orientare vocațională, prin care își vor evalua personalitatea, aptitudinile și interesele profesionale, dar și să solicite ședință de consiliere individuală cu unul dintre consilierii CCOC-UVT, prin completarea acestui formular sau prin selectarea opțiunii „Am nevoie de consiliere” de pe platforma de admitere online a UVT. Persoanele care aleg să completeze dosarul de înscriere de la sediul Universității de Vest din Timișoara (UVT) vor putea avea o discuție față în față cu un consilier pentru a-și clarifica opțiunile de carieră care li se potrivesc mai bine.