Weekend sportiv la UVT: turneul „Handbal ca la carte”

CSU Universitatea de Vest din Timișoara și Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport – UVT organizează în acest weekend turneul „Handbal ca la carte”, cu două componente:

Sâmbătă, 4 iunie, va avea loc o activitate metodică, coordonată de lector conf. univ. dr. Eugen Bota și destinată antrenorilor și profesorilor de educație fizică și sport. Subiectele discutate vor fi următoarele:
– Pregătirea lecției de antrenament
– Pregătirea fizică integrată în tehnica jocului de handbal la copii
Cu ajutorul a 3 lectori, 10 antrenori vor participa la o activitate de training cu tema „antrenamentul de handbal pentru copii”, care include informații despre pregătirea fizică pentru copii, pregătirea antrenamentului și noțiuni de arbitraj.

Duminică, 5 iunie, va avea loc turneul de minihandbal feminin destinat echipelor de fete născute în 2011 și mai mici, în Sala de Sport UVT, cu participarea a aprox. 240 copii.

În aceeași zi, va avea loc un moment omagial prin care Sala de Sport UVT va fi redenumită Sala Constantin Lache, în onoarea antrenorului emerit, de opt ori câștigător al campionatului național de handbal feminin și finalist al Cupei Campionilor Europeni cu echipa Universitatea Timișoara.

Evenimentul face parte din programul Sportul Universitar UVT – Activ în Competiții și Comunitate, finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte.