Workshop de statuie vivantă, cu Maestrul Mihai Mălaimare

Studenţii Universităţii de Vest din Timişoara, specializarea Artele Spectacolului – Actorie, din cadrul Facultăţii de Muzică şi Teatru a UVT, participă la workshopul de statuie vivantă realizat de către maestrul Mihai Mălaimare.

Susţinut în data de 10 şi 11 mai 2022, la Casa de Cultură a Studenţilor din Timișoara, workshopul dedicat acestui discurs teatral inedit face parte din proiectul MOŞTENIREA, susţinut financiar de JTI şi de către doamna Gilda Lazăr. Proiectul se desfăşoară în nouă facultăţi de Teatru din România şi Republica Moldova, având ca finalitate realizarea unui moment colectiv de statuie vivantă în regim de festival (40 de minute).

Workshopul este continuat de lansarea cărților maestrului: „Statuia Vivanta”, „Caleaşca aurită” şi „Actorul, Bufonul, Clovnul“, care va avea loc miercuri, ora 10, la Casa de Cultură a Municipiului Timișoara.  Momentul lansării este continuat printr-o întâlnire cu studenţii, care au șansa unui dialog real cu marele om de teatru.