Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului, marcată la UVT

Departamentul de Asistență Socială al UVT și Asociația Casa Faenza din Timișoara au marcat astăzi, 2 aprilie 2021, „Ziua Internațională de Conștientizare a autismului” printr-un eveniment online, ce a avut scopul de a spori înțelegerea despre intervenția multidisciplinară pentru copiii cu autism și de a încuraja studenții să contribuie la promovarea incluziunii sociale a persoanelor cu autism în societate.

Acțiunea s-a adresat în special studenților din anul I, atât de la învățământul de zi, cât și de la învățământul la distanță, și a fost organizat pentru prima dată în format online. În prima parte a evenimentului studenții au aflat, de la Oana Hațegan (psiholog) și Ciprian Olteanu (asistent social), ce este autismul și care sunt caracteristicile copiilor cu autism, iar în partea a doua, discuțiile s-au axat pe explicarea intervenției în cadrul echipei multidisciplinare pentru copiii cu autism.

Chiar dacă a fost o acțiune în format online, studenții au colorat atât ecranele, cât și atmosfera, în albastru, culoarea reprezentativă la nivel internațional pentru autism.

Loredana Trancă, coordonatorul acestui eveniment, a declarat că „este o ocazie excelentă pentru studenții din anul I, viitori asistenți sociali, să afle mai multe despre autism, învățând direct de la specialiști cu vastă experiență în acest domeniu. Este important pentru ei să cunoască serviciile care sunt oferite acestor copii la nivelul comunității și cum se derulează procesul de intervenție în cadrul unei echipe multidisciplinare. Având o experiență de colaborare de 20 de ani cu Asociația Casa Faenza, adică de la înființarea ei, am reușit ca împreună să contribuim la formarea profesională a studenților noștri”.

Asociația Casa Faenza, în cadrul căreia a fost dezvoltat primul centru de zi pentru copiii cu tulburări de spectru autist (ASD) din România, a fost înființată la Timișoara în anul 2001, în cadrul primului parteneriat public privat din acest oraș, unic în țară. Scopul asociației este de a îmbunătăți condițiile de viață și adaptabilitate socială a copiilor cu tulburare din spectrul autist din Timișoara, cu vârsta cuprinsă între 3-18 ani, prin abilitarea și integrarea socială, accentuându-se importanța intervenției precoce.

Mai multe informații despre Asociația Casa Faenza și autism puteți afla accesând link-urile: