Organizare sesiune de lucru aplicativă: Elaborarea schiței unei cereri de finanțare în cadrul Clusterului 4 Orizont Europa

- Comunicat de presă -

Universitatea de Vest din Timișoara, prin Centrul prin Centrul Suport pentru participarea la proiecte internaționale – SupportTM, organizează, în intervalul 24-26 mai 2022, sesiunea de lucru aplicativă intitulată Elaborarea schiței unei cereri de finanțare în cadrul Clusterului 4 Orizont Europa.

Evenimentul va fi organizat în format online și se va derula zilnic în intervalul orar 09.30 – 12.30, abordând câteva subiecte relevante pentru tema propusă.

Zilele de marți, 24 mai, și miercuri, 25 mai, vor fi dedicate unor prezentări pe marginea următoarelor subiecte:

• tipologii de proiecte Orizont Europa – Widening participation and strengthening the European Research Area, European Innovation Ecosystems; European Digital Innovation Hubs – un exemplu de bună practică din regiunea de Vest;
  • prezentarea Clusterului 4 Orizont Europa – Digital, Industry and Space (oportunități de finanțare și creare de parteneriate);
  • prezentări ale unor proiecte de succes, ca exemple de bună practică Orizont Europa; Programele Widening participation and strengthening the European Research Area și European Innovation Ecosystems, din perspectiva evaluatorului.

Ziua de joi, 26 mai va fi rezervată unei sesiuni de lucru aplicative pe marginea apelurilor din cadrul Clusterului 4 Orizont Europa.

Persoanele interesate să participe la eveniment sunt rugate să se înscrie prin completarea acestui formular până cel târziu luni, 23 mai 2022, ora 16:00. Informații suplimentare se pot obține la adresa de e-mail: supporttm@e-uvt.ro.

Proiect co-finanţat din Fondul European de Dezvoltare Regională prin Programul Operaţional  Competitivitate 2014-2020