Rezultate Scimago Institutions Rankings 2020

Ranking: Rezultate Scimago Institutions Rankings 2020

9

UVT, între universităţile ierarhizate în topul Scimago Institutions Rankings 2020 care cuprinde universităţile ce îndeplinesc criteriile minimale privind numărul de lucrări științifice publicate.

UVT ocupă poziţia 13 în topul celor 28 de instituţii de învăţământ superior ierarhizate din România în Scimago Institutions Rankings 2020 (doar cele ce îndeplinesc criteriile minimale privind numărul de lucrări științifice publicate). În ranking-ul realizat pentru universităţile din ţările din Europa de Est, UVT ocupă poziţia 111 în topul celor 367 de universităţi ierarhizate, iar în topul mondial, UVT se află pe poziţia 792 din 3897 de universităţi ierarhizate.

De menționat este faptul că aceeași poziţie poate fi ocupată de una sau mai multe universităţi, pe baza punctajului obţinut (universităţile pot fi la egalitate).

Cele 3 criterii de evaluare ale SIR (Cercetare, Inovare şi Impact social) au următorii indicatori de performanţă: Output – 8%, International Collaboration – 2%, Normalized Impact – 13%, High Quality Publications – 2%, Excellence – 2%, Scientific Leadership – 5%, Excellence with Leadership – 13%, Scientific
talent pool – 5%, Innovative Knowledge – 25%, Technological Impact – 5%, Web size – 5%, Domain’s inbound links – 15%.

Acest ranking evaluează rezultatele cercetării cu scopul de a oferi informaţii scientometrice utile instituțiilor, factorilor de decizie politică şi responsabililor de activitatea de cercetare, astfel încât aceştia să fie în măsură să îmbunătățească rezultatele activităţii ştiinţifice.

Informaţii suplimentare pot fi regăsite la:

25 martie 2020

Material realizat de către Departamentul pentru Cercetare Ştiinţifică și Creaţie Universitară în scopul utilizării de către comunitatea academică a Universității de Vest din Timişoara.