Rezultate THE World University Rankings Emerging Economies 2020

Ranking: Rezultate Times Higher Education Emerging Economies University Rankings 2020

20

Potrivit clasificării Emerging Economies University Rankings 2020, realizată de revista britanică The Times Higher Education, Universitatea de Vest din Timişoara se regăseşte în topul 401- 500 al celor mai bune 553 de universităţi, din 47 de ţări din zona Emerging Economies. UVT se regăsește între cele 9 universități ierarhizate din România.

Orice țară cu o economie emergentă avansată, emergentă secundară sau de frontieră, potrivit FTSE Country Classification Process, a fost eligibilă pentru includerea în evaluare. Universitățile sunt excluse din analiza pentru ranking-ul economiilor emergente dacă nu realizează activitatăți de predare și dacă producția lor științifică în perioada 2014-2018 a fost mai mică de 1.000 de articole (cu cel puțin 150 de articole pe an). De asemenea, instituțiile de învățământ superior sunt excluse dacă 80% sau mai mult din activitatea acestora este dedicată exclusiv unuia din cele 11 domenii ale THE World University Rankings.

Activitatea universităților a fost evaluată după 13 indicatori de performanţă grupaţi sub aspectul activităţii de predare (30%), activităţii de cercetare (30%), impactulului rezultatelor cercetării – citările (20%), activităţii internaționale (10%) și transferului de cunoștințe către mediul socioeconomic (10%). Analiza pentru clasamentul general THE World University Rankings a inclus mai mult de 23.400 de jurnale indexate Scopus, 12.8 milioane de lucrări ştiinţifice (perioada 2014-2018) şi 77.4 milioane de citări (perioada 2014- 2019) – date extrase din baza de date Scopus şi răspunsurile a peste 21.000 de reprezentanţi ai comunității academice internaţionale la sondajul anual al THE cu privire la reputația academică a universităţilor.

Informaţii suplimentare pot fi regăsite la:

19 februarie 2020

Material realizat de către Departamentul pentru Cercetare Ştiinţifică și Creaţie Universitară în scopul utilizării de către comunitatea academică a Universității de Vest din Timişoara.