Rezultate THE WUR Europe 2020

Ranking: Rezultate THE WUR Europe 2020

19

În clasamentul celor mai bune universităţi europene publicat de revista britanică Times Higher Education, Universitatea de Vest din Timişoara se poziționează pe locul 417 din 505 de instituţii de învăţământ superior din 37 de ţări din Europa. La nivel naţional, UVT se regăseşte între cele 9 universităţi ierarhizate din România.

Clasificarea s-a bazat pe analiza acelorași date utilizate în generarea clasamentului general Times Higher Education World University Rankings pentru anul 2020. Analiza are la bază mai multe tipuri de informaţii: datele raportate de universităţi, rezultatele activităţii de cercetare ştiinţifică extrase direct din bazele de date bibliometrice internaţionale şi analiza răspunsurilor la studiile anuale ale THE cu privire la reputaţia universităţilor în rândul comunității academice internaţionale şi în rândul angajatorilor. Activitatea universităților a fost evaluată pe baza a 5 categorii de indicatori de performanţă: activitatea de predare (30%), activitatea de cercetare (30%), impactul activităților de cercetare ca urmare a numărului de citări (30%), activitatea internațională (7,5%) și transferul de cunoștințe către mediul socioeconomic (2,5%).

Informaţii suplimentare pot fi regăsite la:

03 februarie 2020

Material întocmit de către Departamentul pentru Cercetare Ştiinţifică şi Creaţie Universitară