Rezultate University Ranking by Academic Performance (URAP) 2020-2021

Ranking: University Ranking by Academic Performance (URAP)

Urap

Potrivit rezultatelor URAP pentru 2020-2021, UVT ocupă locul 15 în topul celor 20 instituţii de învăţământ superior ierarhizate din România și locul 2238 în topul celor 3000 de universităţi din lume.

Topul utilizează atât indicatori cantitativi (numărul de articole publicate), cât şi indicatori calitativi (impactul cercetării ştiinţifice la nivel mondial). Indicatorii de performanţă ai URAP măsoară performanţa cercetării ştiinţifice, având la bază datele disponibile în InCites, o platformă a Clarivate Analytics: articole – 21% (perioada de referinţă 2019), citări – 21% (perioada de referinţă 2015-2019), total documente ştiinţifice – 10%, total impact articole – 18%, total impact citări – 15% și colaborare internaţională – 15%.

URAP este o clasificare demarată de Institutul de Informatică al Middle East Technical University din Turcia în 2009 şi acoperă aproximativ 12% din toate instituţiile de învăţământ superior din lume, ceea ce face ca acest ranking să fie unul dintre cele mai complexe sisteme de clasificare din lume. Obiectivul principal al clasificării este dezvoltarea unui sistem de clasificare pentru universităţile din lume bazat pe performanțele academice, determinat de calitatea şi cantitatea publicaţiilor ştiinţifice.

Informaţii suplimentare pot fi regăsite la: https://www.urapcenter.org/

03 decembrie 2020

Material realizat de către Departamentul pentru Cercetare Ştiinţifică și Creaţie Universitară în scopul utilizării de către comunitatea academică a Universității de Vest din Timişoara.