Rezultate U-Multirank 2020

Ranking: Rezultate U-Multirank 2020

24

Rezultatele obținute la indicatorul Open Access Publications plasează Universitatea de Vest din Timişoara pe locul 13 din cele mai bune 25 de universități în zona publicațiilor OA potrivit rezultatelor U-Multirank 2020, clasificarea multidimensională a universităţilor inițiată de Comisia Europeană.

Cea de-a şaptea ediție a U-Multirank este cea mai mare de la lansarea sa, incluzând aproximativ 1800 de instituţii de învăţământ superior din 92 de
ţări şi 33 de universităţi publice din România. Alături de UVT, în U-Multirank 2020, se regăsesc Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași şi Academia de Studii Economice din București – membre ale Consorţiului Universitaria.

Datele incluse în U-Multirank oferă utilizatorilor un set complet de informaţii fiind extrase dintr-un număr mare de surse: date furnizate de instituţii, date bibliometrice extrase din Web of Science, sondaje de opinie aplicate studenţilor universităţilorparticipante. De la lansarea U-Multirank, mai mult de 100.000 de studenţi ai universităților participante au oferit prin răspunsurile lor o perspectivă unică asupra dimensiunii de predare şi învățare.

U-Multirank este o abordare multidimensională, axată pe clasamentul internațional al instituțiilor de învățământ superior. Având în vedere abordarea multidimensională, U-Multirank este primul clasament la nivel mondial care oferă o imagine completă a diversității performanței universitare, oferind utilizatorilor informații din mai multe arii de cunoaştere, nu doar din cercetare. Dimensiunile incluse sunt: predare și învățare, cercetare, transfer de cunoștințe, orientare internațională și angajament la nivel regional, toate fiind la fel de importante ca pondere în clasamentul final. Pe baza datelor furnizate, U-Multirank compară instituții cu profiluri similare și permite utilizatorilor să dezvolte clasamente personalizate prin selectarea indicatorilor conform cu propriile preferințe. UMultirank nu este o clasificare propriu-zisă, întrucât universităţile nu sunt enumerate unele înaintea altora, ci oferă posibilitatea comparării universităţilor în funcţie de indicatorii de performanţă şi caracteristici, astfel fiecare îşi poate crea propriul clasament personalizat al universităţilor în funcție de criteriile considerate relevante.

Informaţii suplimentare pot fi găsite la: https://www.umultirank.org/

9 iunie 2020

Material realizat de către Departamentul pentru Cercetare Ştiinţifică și Creaţie Universitară în scopul utilizării de către comunitatea academică a Universității de Vest din Timişoara.