Universitatea de Vest din Timișoara prezentă în ediția 2021 a QS World University Rankings

Ranking: QS World University Rankings

QS World University Rankings

Ediția 2021 a QS World University Rankings confirmă prezența UVT în rândul celor mai prestigioase universități din România și de la nivel mondial prin ocuparea poziției 1183 din totalul universităților ierarhizate.

Prezența universităților românești în acest clasament se rezumă la ierarhizarea următoarelor 7 universități: Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, Universitatea din București, Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași, Universitatea Tehnică Cluj-Napoca, Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iaşi, Universitatea Politehnică din București și Universitatea de Vest din Timișoara. De remarcat că dintre cele 7 universități românești incluse în acest clasament, 4 sunt membre ale Consorțiului Universitaria, celelalte 3 universități provenind exclusiv din rândul universităților tehnice din România.

Acest clasament a vizat evaluarea a peste 5.500 de universități provenite din 80 de locații diferite ale lumii. Spre deosebire de anul anterior, ediția 2021 a clasamentului a avut o ușoară extindere a numărului de universități evaluate, fiind  incluse 47 de noi universități în acest proces de ierarhizare.

Metodologia utilizată în demersul de ierarhizare a universităților este specifică tuturor proceselor derulate de QS și include următorii indictori de performanță: reputaţie academică – 40%, reputaţia în rândul angajatorilor – 10%, raport studenţi/facultate – 20%, raport citări/lucrări – 20%, cadre didactice din străinătate – 5%, studenţi din străinătate – 5%.

Pozițiile pe care sunt clasate cele 4 universități din Consorțiu Universitaria sunt: Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca – 814, Universitatea din București – 959, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași – 1005 și Universitatea de Vest din Timișoara -1183.

Mai multe detalii pot fi regăsite la adresa:

https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2021 .

15 februarie 2021

Material întocmit de către Departamentul pentru Cercetare Științifică și Creație Universitară.