Cafenea lingvistică UNITA cu aromă de… vacanţă la UVT

Eveniment lunar care a devenit foarte curând după lansarea proiectului marcă a UNITA UVT, cafeneaua lingvistică inițiază și exersează în metoda intercomprehensiunii limbilor romanice variate categorii de public (studenți, cadre didactice, personal administrativ, parteneri
socio-profesionali).

La capătul anului 2022, în 14 decembrie, vacanţa a fost cuvântul de ordine al celei mai recente Cafenele lingvistice, Despre vacanţă… înainte de vacanţă. Dacă cele mai multe dintre cafenele s-au desfăşurat în format online, aceasta s-a bucurat de participarea fizică a 30 de studenţi nefilologi, de la diferite facultăți din cadrul Universității de Vest din Timișoara.

Gazde primitoare, preţ de o oră şi jumătate, au fost Mirela Boncea și Ramona Maliţa, care le-au propus studenţilor, ca de fiecare dată, un format dinamic, pe baza unor materiale selecţionate spre a evidenția pregnant tematica. Folosind principiile și strategiile intercomprehensiunii, exercițiile interactive, descifrarea unor scurte fragmente de text, exemplificări și scurte analize semantice, precum şi lectura unor texte în limbile franceză, italiană, spaniolă şi portugheză, completate cu secvenţe audio-video, au fost activităţile pe care organizatoarele au construit cele două paliere ale cafenelei lingvistice: vacanţa la munte și vacanţa la mare.