Cafenea lingvistică adresată studențiilor nefilologi din UNITA – Filme și cărți…cu metoda IC

Cafeneaua lingvistica este o activitate interactiva de intercomprehensiune in limbile romanice. Se adreseaza studentilor nefilologi din consortiul UNITA, se va desfasura on-line, folosind cinci limbi romanice: romana, franceza, italiana, spaniola si portugheza. Subiectul este incitant, intrucat pleaca de la carti pentru a ajunge la filme. In luna aprilie se sarbatoreste Ziua internationala a Cartii (23 aprilie), prin urmare o reuniune romanica despre carti si filme nu a fost propusa intamplator. Studentii vor vorbi, fiecare in limba proprie, despre cartile preferate, despre capodoperele literaturilor lor nationale, despre personaje de carti devenite protagonisti in filme. Ca toate cafenelele de intercomprehensiune de pana acum, si aceasta va fi un regal.

Data 24 aprilie 2023 ora 19h (ora Romaniei)