Carnetul și legitimația de student

Legitimația de student – European Student Card înlocuiește carnetul de student și servește drept act academic de identitate (în format digital), care atestă calitatea de student al Universității de Vest din Timișoara (UVT).

Validarea legitimației de student – European Student Card se realizează online, prin accesarea ACESTUI LINK și urmarea pașilor explicați în ACEST GHID.

European Student Card permite fiecărui student să se identifice și să se înregistreze electronic, cu ușurință și în siguranță, la instituțiile de învățământ superior din Europa, eliminând necesitatea finalizării procedurilor pe hârtie. Legitimațiile studențești digitale pot fi validate de orice entitate, prin simpla scanare a codului QR existent pe card.

Pe lângă documentul prezentat anterior, studenților înmatriculați la un program de studii universitare la formă de învățământ cu frecvență, indiferent de naționalitate, în vârstă de până la 30 de ani, li se eliberează și legitimația de student pentru transportul feroviarîn baza căreia beneficiază de reducere de 90% la transportul feroviar, la toate categoriile de trenuri și pentru toți operatorii feroviari, pentru locuri la clasa a II-a, pe tot parcursul anului calendaristic, indiferent de distanță sau de rutele călătoriilor. În conformitate cu legislația în vigoare, studenții înmatriculați la programe de studii la formele de învățământ la distanță sau cu frecvență redusă nu beneficiază de legitimația de student care oferă reducere la transportul feroviar.

Studenții orfani sau proveniți din centrele de plasament beneficiază de gratuitate pentru transportul feroviar intern la toate categoriile de trenuri, clasa a II-a. Această reducere se acordă în baza legitimației de student pentru reducere/gratuitate la transport emisă de instituțiile de învățământ superior.

InfoCentrul studențesc eliberează legitimația de student pentru transportul feroviar tuturor studenților înmatriculați în anul I al ciclurilor de studii universitare de licență, masterat și doctorat, desfășurate la forma de învățământ cu frecvență, în vârstă de până la 30 de ani. Ulterior, în următorii ani de studii, legitimațiile de student pentru reducere la transport sunt vizate de UVT, pentru a atesta calitatea de student.

Până la data de 30 noiembrie 2023, pentru studenții din anul I al ciclurilor de studii universitare de licență, masterat și doctorat în vârstă de până la 30 de ani, înmatriculați la programe de studii universitare la forma de învățământ cu frecvență, reducerea la transportul feroviar se va acorda și în baza unei adeverințe care atestă calitatea de student emisă de instituția de învățământ superior pentru anul universitar în curs, care va înlocui temporar legitimația de student pentru transportul feroviar, până la eliberarea acesteia.

În cazul pierderii legitimației de student pentru transportul feroviar, InfoCentrul studențesc eliberează gratuit un duplicat al acesteia, după anunțarea de către studentul titular în presă, inclusiv online, a pierderii documentului respectiv. Solicitarea de eliberare a unui duplicat pentru acest documente se poate face prin intermediul ACESTUI FORMULAR, fiind necesară și încărcarea dovezii publicării anunțului privind pierderea acestora.

În caz de retragere, transfer sau exmatriculare a studentului pe parcursul anului universitar, acesta este obligat să restituie la InfoCentrul studențesc legitimația de student pentru transportul feroviar.