Decontarea abonamentului la transport public în comun (STPT)

În conformitate cu articolul 128, alineatul (3) din Legea învățământului superior nr. 199/2023, cu modificările și completările ulterioare, studenții înmatriculați la forma de învățământ cu frecvență în instituțiile de învățământ superior acreditate beneficiază de tarif redus cu 90% pe mijloacele de transport local în comun, pe tot parcursul anului calendaristic, până la împlinirea vârstei de 30 de ani. Studenții cu unul sau ambii părinți decedați, precum și studenții proveniți din centre de plasament sau care au fost în plasament la familia extinsă, substitutivă sau la asistent maternal, potrivit prevederilor art. 64 alin. (1) din Legea nr. 272/2004 privind protecția și promovarea drepturilor copilului, republicată, cu modificările și completările ulterioare, beneficiază de gratuitate pentru această categorie de transport.Studenţii orfani sau proveniţi din casele de copii beneficiază de gratuitate pentru transportul local în comun.

Studenții înmatriculați la programe de studii la formele de învățământ la distanță sau cu frecvență redusă nu beneficiază de gratuitate la transportul local în comun.

Procedura prin care studenții UVT beneficiază de gratuitate la abonamentele Societății de Transport Public Timișoara (STPT) pentru transportul local în comun:

– 90% din valoarea abonamentului se decontează ulterior achiziționării acestuia, de către UVT, pe baza prezentării la InfoCentrul studențesc al facultății, a următoarelor documente:

1. copie după actul de identitate – se aduce o singură dată, la prima decontare;
  2. bonul fiscal de achiziționare a abonamentului – în original
  3. copie după cardul de transport;
  4. extrasul de cont – se aduce o singură dată, la prima decontare, sau atunci când numărul de cont se modifică

Decontarea sumelor de bani achitate de studenții UVT pentru obținerea abonamentelor de transport local în comun se face astfel:

1. pentru documentele depuse în perioada 1-14 a lunii, decontarea se face în luna în curs;
  2. pentru documentele depuse ulterior după data de 14 a fiecărei luni, decontarea se face în luna  următoare celei în care au fost depuse documentele.