Alegeri pentru studenții reprezentanți în Consiliile facultăților, Senatul universitar, Consiliile școlilor doctorale și Consiliul pentru Studii Universitare de Doctorat

În perioada 5-25 februarie 2021, OSUT (Organizația Studenților din Universitatea de Vest din Timișoara), în calitate de organizație studențească reprezentativă la nivelul UVT, organizează proiectul Democrația în UVT, în cadrul căruia vor fi aleși studenții reprezentanți în următoarele structuri:

• Consiliile facultăților;
  • Senatul universitar;
  • Consiliile școlilor doctorale;
  • Consiliului pentru Studii Universitare de Doctorat.

Dreptul de a alege și de a fi ales

Orice student are dreptul de a candida pentru funcția de student reprezentant în Consiliul facultății în cadrul căreia este înmatriculat, respectiv pentru funcția de student reprezentant în Senatul universitar.

Orice student doctorand are dreptul de a candida pentru funcția de student reprezentant în Consiliul școlii doctorale în cadrul căreia este înmatriculat, respectiv pentru funcția de student reprezentant în Consiliul pentru Studii Universitare de Doctorat.

Studenții reprezentanți în Consiliul facultății sunt aleși de către toți studenții înmatriculați la facultatea respectivă, în timp ce, pentru Senatul universitar, toți candidații, indiferent de poziția pentru care candidează sau grupul din care provin, sunt votați de toți studenții UVT.

În cazul Consiliului școlii doctorale, studenții reprezentanți sunt aleși de toți studenții doctoranzi înmatriculați la Școala doctorală respectivă, iar pentru studenții reprezentanți în Consiliul pentru Studii Universitare de Doctorat au drept de vot toți studenții doctoranzi.

Procesul de alegeri

Calendarul procesului de alegere a studenților reprezentanți în Consiliile facultăților, Senatul universitar, Consiliile școlilor doctorale și Consiliul pentru Studii Universitare de Doctorat pentru anul universitar 2020-2021:

• 5-16 februarie 2021 – depunerea candidaturilor pentru Consiliile facultăților, Senatul universitar, Consiliile școlilor doctorale și Consiliul pentru Studii Universitare de Doctorat;
  • 17-23 februarie 2021 – campanie electorală pentru Consiliile facultăților, Consiliile școlilor doctorale și Consiliul pentru Studii Universitare de Doctorat;
  • 17-24 februarie 2021 – campanie electorală pentru Senatul universitar;
  • 24 februarie 2021 – procesul electoral (votul) pentru Consiliile facultăților, Consiliile școlilor doctorale și Consiliul pentru Studii Universitare de Doctorat;
  • 25 februarie 2021 – procesul electoral (votul) pentru Senatul universitar.

Candidaturile pot fi depuse prin e-mail la adresa alegeri@osut.ro și trebuie să conțină CV, scrisoare de intenție și o declarație care să ateste faptul că studentul nu face parte din structura de conducere a unui partid politic sau a unei organizații  de tineret ce aparține unui partid politic, semnată.

Campania electorală este strict INTERZISĂ în afara perioadei menționate.

Alegerile se vor desfășura în conformitate cu Regulamentul de alegere a studenților reprezentanți din UVT, iar în acest an universitar, în contextul pandemiei cauzată de virusul SARS-CoV-2 și a desfășurării procesului educațional în regim online, vor avea loc în mediul online, prin intermediul platformei Helios.

Pentru mai multe detalii, vă puteți adresa Organizației Studenților din Universitatea de Vest din Timișoara (OSUT), la adresa de e-mail alegeri@osut.ro.

Universitatea de Vest din Timișoara încurajează studenții să se implice în activitățile de reprezentare studențească și să-și exercite mereu dreptul la vot!