Termene de plată taxe de studii (pentru studenții care ocupă un loc cu taxă) & alte taxe universitare

Dragi studenți,

În cazul în care ocupați un loc cu taxă, vă reamintim câteva detalii cu privire la termenele de plată ale taxelor de studii pe care trebuie să le respectați, acestea putând fi achitate în mai multe tranșe:

– pentru studenții din anul I de studii:

• ciclul de studii universitare de licență:
  1. prima tranșă – 30% din valoarea taxei de studiu – s-a achitat până la data de 02.08.2021 pentru candidații admiși în sesiunea iulie 2023, respectiv 19.09.2023 pentru candidații admiși în sesiunea septembrie 2023;
  2. a doua tranșă – 40% din valoarea taxei de studiu – se achită până la data de 31 octombrie 2023;
  3. a treia tranșă – 30% din valoarea taxei de studiu – se achită până la data de 15 ianuarie 2024.

• ciclul de studii universitare de masterat:
  1. prima tranșă – 30% din valoarea taxei de studiu – s-a achitat până la data de 02.08.2023 pentru candidații admiși în sesiunea iulie 2023, respectiv 21.09.2023 pentru candidații admiși în sesiunea septembrie 2023;

– pentru studenții din anii II, III și IV ai ciclului de studii universitare de licență, respectiv anul II al ciclului de studii universitare de masterat:

1. prima tranșă – 50% din valoarea taxei de studiu – se achită până la data de 31 octombrie 2023;
  2. a doua tranșă – 50% din valoarea taxei de studiu – se achită până la data de 15 ianuarie 2024.

Cuantumul taxelor de studii aferent anului universitar curent este disponibil AICI.

Alte taxe – valabile pentru toți studenții UVT, indiferent de tipul de loc ocupat (cu taxă sau finanțat de la bugetul de stat)

Pe lângă taxele de studii, la nivelul UVT se percep taxe de cazare (pentru studenții cazați în căminele UVT), cuantumul acestora fiind disponibil AICI, dar și alte taxe universitare (lista poate fi accesată AICI).

Taxa de cazare se achită lunar, până la data de 15 a lunii următoare celei pentru care se face plata, conform Contractului de închiriere. După această dată, se vor aplica penalizări în de 1% pentru fiecare zi de întârziere, calculate la valoarea debitului înregistrat până la momentul înregistrării plății.

Toate taxele pot fi achitate prin intermediul platformei online StudentWeb, contectându-vă cu contul vostru de e-mail instituțional (@e-uvt.ro) și accesând secțiunea Financiar -> Plăți.