25 noiembrie – Ziua internațională a Profesorului de franceză la UVT – LIT – Mille et une lettres pour remercier ma/mon prof de français

Din 2019 lumea francofonă și francofilă sărbătorește Ziua internațională a Profesorului de franceză. Este o bună ocazie să urăm cu drag La mulți ani! colegilor noștri de la Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, dar și de la alte facultăți din UVT unde se predă limba franceză sau sunt programe de studii în limba franceză. Am dat prilej studenților și elevilor să spună un mulțumesc frumos profesorilor lor de franceză care i-au încurajat pe calea francofoniei și a francofiliei. În perioada 4-23 noiembrie 2022 Ioana MARCU, Laëtitia REY și Ramona MALITA au organizat activitatea Mille et une lettres pour remercier ma/mon prof de français prin care au lansat provocarea ca studenții să scrie o scrisoare adresată profesorului lor preferat de franceză fie din gimnaziu, fie din liceu, fie din facultate. Epistolele au început să vină pe cale electronică sau redactate cu grijă pe hârtie de scrisoare; amintiri cu duiumul, emoții bogate, gratitudine și multă deferență pe care o parte dintre studenții de la programele de licență, master și doctorat le-au cuprins în rândurile lor, făcând în minte, din nou, exercițiul reîntâlnirii cu oameni dragi, locuri și momente de excepție pe care le-au retrăit cu drag în forul lor interior. Unele scrisori au fost înregistrate audio-video, iar vocea și expresivitatea fețelor au pus o doză în plus de emoție cuvintelor scrise. Încurajate de această plăcere a scrierii, venită din partea studenților, am extins activitatea și în rândul elevilor din clasele de liceu: au participat liceeni din județele Timiș, Arad și Bihor; din partea lor au venit misive doritoare să evoce dascălul de franceză de la clasă. Toate scrisorile participanților la această activitate au fost postate pe pagina de FaceBook a Lectoratului francez din LIT-UVT, iar parcurgerea lor este un prilej de bucurie și de reîntâlnire cu limba lui Voltaire. Întocmai ca în culegerea de basme O mie și una de nopți, epistolele acestea sunt pagini care cuprind povești de suflet, de data asta ale celor care s-au întâlnit, la un moment dat în viața lor, cu limba franceză pe care, de-atunci, au iubit-o cu dăruire.

Conf. univ. dr. habil. Ramona MALITA